Reklama

Od 1 stycznia Francja obejmuje na sześć miesięcy prezydencję w Radzie UE

1 stycznia 2022 roku po raz pierwszy od 14 lat Francja obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Każde państwo członkowskie UE sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie przez sześć miesięcy. Francja będzie sprawować przewodnictwo od 1 stycznia do 30 czerwca br., przejmując te obowiązki od Słowenii.

Reklama

Do zadań kraju sprawującego przewodnictwo w Radzie należy organizacja spotkań, mediacja między państwami i negocjowanie kompromisów, przedstawianie konkluzji oraz dbałość o zapewnienie spójności i ciągłości procesu decyzyjnego w UE. Prezydencja działa też jako łącznik między Radą UE a instytucjami europejskimi, w szczególności Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.

Rada UE, zwana też Radą Ministrów lub po prostu Radą, skupia ministrów państw członkowskich UE, którzy spotykają się w składach sektorowych - np. ds. gospodarczych i finansowych, wewnętrznych, czy rolnictwa i rybołówstwa.

Rada pełni funkcję współustawodawcy Unii Europejskiej wraz z Parlamentem Europejskim oraz posiada pewne uprawnienia budżetowe: przyjmuje i zmienia budżet unijny razem z PE.

Wreszcie Rada zawiera umowy międzynarodowe w imieniu UE oraz mianuje członków niektórych instytucji, takich jak Europejski Trybunał Obrachunkowy, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Europejski Komitet Regionów.

Prezentując swoje priorytety na czas nadchodzącego przewodnictwa, prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował 9 grudnia, że chce przejścia od Europy współpracującej wewnątrz swych granic do Europy mocarstwa - całkowicie suwerennego i wyznaczającego swą przyszłość.

Aby osiągnąć całkowitą suwerenność, konieczne jest panowanie nad granicami i nad tym co dzieje się w sąsiedztwie, jak i wspólna obrona europejska - wyliczał Macron i wyraził wolę "zharmonizowania reguł przyznawania azylu" i reformy systemu Schengen.

Prezydent Francji zamierza poprowadzić UE w kierunku "kontynentu zatrudnienia i produkcji", jako drogi do wyjścia z kryzysu. Ma zamiar budować nowy "europejski model wzrostu gospodarczego", oparty na produkcji, innowacji i własnym modelu socjalnym.

Macron chce też "zsynchronizować kalendarze (poszczególnych członków UE) dotyczące walki z globalnym ociepleniem i ratowaniem bioróżnorodności".

Oprócz tego prezydent Francji zapowiedział dążenie do "wspólnych reguł budżetowych" w UE. Francja jest krajem, który spośród członków UE najczęściej miał kłopoty z ograniczeniem deficytu budżetowego do 3 proc. PKB. Macron powiedział też, że chce demokratyzacji Wspólnoty i "lepszego zaangażowania obywateli" w życie UE.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama