W związku z debatą parlamentarną dotyczącą zmian w prawie bioetycznym biskupi Francji przesłali specjalny list do deputowanych. Zamieszczono w nim refleksje i propozycje rozwiązań, które pozwoliłyby zagwarantować godność wszystkich, zwłaszcza najsłabszych, i ochronę tej godności przez francuskie prawodawstwo.
„Wierzymy – napisali biskupi – że Francja jest krajem suwerennym i nie powinna poddawać się presji międzynarodowej w dziedzinie etyki. Globalizacja przyspiesza rozwój technologii. Powoduje konkurencję i swoistą presję w świecie badań naukowych i związanych z nimi finansów. Może to wpływać na kształtowanie swoistej koncepcji człowieka. Jednak koncepcja człowieczeństwa, którą promuje Francja – podkreślili biskupi – zawiera się w nienaruszalnej godności każdej istoty ludzkiej od początku jej życia. Z tej zasady godności, wypływa etyka, który jest jednocześnie «etyką szacunku» i «etyką wrażliwości»”.
Biskupi przypomnieli, że każda istota ludzka istnieje niezależnie od spojrzenia innych i od planów jego rodziców jako byt osobowy i niepowtarzalny. Dany ludzkości, jest dla niej niezastąpionym źródłem bogactwa. Od najwcześniejszych dni potwierdza, że istnieje sam dla sobie. To on zagnieżdża się w łonie matki, a nie czyni tego matka wbrew niemu. Matka przyjmuje go, nie odrzucając, jak uczyniłaby z obcym ciałem.
Biskupi odnieśli się szczegółowo do takich kwestii, jak badania nad embrionami, anonimowość dawców komórek rozrodczych, diagnostyka prenatalna, status dawców organów do przeszczepów czy prokreacja medycznie wspomagana z osobami trzecimi jako dawcami. Podkreślili także istnienie pewnych sprzeczności i brak konsekwencji w proponowanych zmianach.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.