"Niech kolędowanie z wykonawcami ogrzeje serca i sprawi, by świat stał się piękniejszy"
Cała Polska kolęduje w Będzinie. Już po raz 28. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zgromadzi wspaniałych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi oraz wierną, festiwalową publiczność, która z zapartym tchem śledzić będzie zmagania finalistów.
- Za nami zakończony tuż po Bożym Narodzeniu I etap – przesłuchania eliminacyjne w rejonach z udziałem niemal tysiąca wykonawców. Teraz zwycięzcy spotkają się w Będzinie na finałach – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu. - Festiwal rozpoczniemy koncertem inauguracyjnym 10 stycznia o godz. 19.00 w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". To wyjątkowa gratka dla melomanów, ale gwarantujemy, że całe festiwalowe zmagania będą nie mniej ciekawe, pełne serca, pasji, zaangażowania, radości i wzruszeń – dodaje kapłan.
Przesłuchania finałowe potrwają od czwartku do soboty – 13-15 stycznia. Wszystko wskazuje na to, że większość wykonawców będzie występowała w Będzinie na żywo, choć kilkanaście wystąpień obejrzymy w formie nagrań. Tym trudniejszy będzie wybór, jakiego dokonać musi złożona z wybitnych ekspertów festiwalowa komisja, która wyłoni laureatów i przyzna nagrody z tą najważniejszą – Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowanym przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Jury przewodniczyć będzie prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.
Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert Galowy, na który organizatorzy zapraszają w niedzielę 16 stycznia o godz. 16.00. Jego reżyser, Dariusz Wiktorowicz, jak zawsze zaprezentuje najciekawsze wykonania edycji, a tym razem pochyli się także (wraz z uczestnikami) nad najpiękniejszymi świątecznymi dekoracjami. Wystąpią także zdobywcy Grand Prix dwóch poprzednich edycji – Szalone Małolaty z Elbląga oraz Szalowski Zespół Wokalny.
Całość Festiwalu – koncerty inauguracyjny i galowy oraz przesłuchania finałowe odbędą się w nowopowstałej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena (ul. Sportowa 20). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak przy wejściu na koncert inauguracyjny i galowy organizatorzy proszą o dobrowolne pokazanie paszportu covidowego.
- Ci, którzy nie zechcą okazać dokumentu, zostaną wliczeni do puli osób niezaszczepionych. Jeśli widownia zapełni się powyżej określonego prawem limitu, dalsze wpuszczanie widzów bez okazania paszportu nie będzie możliwe. Dane z certyfikatów nie będą przez nas gromadzone – ich sprawdzanie wiąże się tylko z zarządzaniem liczbą widzów, których możemy wpuścić na koncerty – wyjaśnia Jarosław Ciszek.
Partnerem Strategicznym 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest Grupa LOTOS.
- Bardzo ważna jest dla nas działalność charytatywna, troska o środowisko oraz o podtrzymanie tradycji narodowych i krzewienie postaw patriotycznych. Przyjęliśmy rolę partnera strategicznego 28. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Wydarzenie to jest przede wszystkim promocją polskiego folkloru, narodowych i regionalnych tradycji oraz manifestacją przywiązania do chrześcijańskich wartości. Festiwal ten udowadnia, że bożonarodzeniowe tradycje, kolędowanie i śpiewanie pastorałek, kształtują kolejne pokolenia Polaków. Festiwal Kolęd i Pastorałek umacnia więc naszą narodową tożsamość – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS .
Szczegóły dotyczące Festiwalu oraz transmisja przesłuchań i koncertów na stronie www.mfkip.pl.
- Zapraszamy do Będzina, by przedłużyć świąteczną atmosferę. Niech kolędowanie z wykonawcami ogrzeje serca i sprawi, by świat stał się piękniejszy, a Nowy Rok niósł przez wszystkie dni orędzie nadziei i pokoju – mówi ks. Pilśniak.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!