„Dzięki potężnemu zaangażowaniu duchowieństwa i świeckich, doświadczymy, w pełnym zakresie życia i posługi wspólnot parafialnych, odnowienia energii i przyjęcia nowych form pomocy i posługi” – stwierdził arcybiskup Dublina, Dermot Farrell, który zakończył swój pierwszy rok w kierowaniu największą irlandzką diecezją.
Jak powiedział podczas homilii w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Ballymun, zmiany zachodzą w strukturach kościelnych w całym świecie zachodnim. „Papież Franciszek oferuje nam drogę synodalną jako sposób bycia Kościołem, który jest pełen nadziei, pomimo wielu wyzwań, drogę kroczenia razem bardziej blisko siebie. Wierzymy, że Kościół zmienia się zgodnie z wolą Boga”. Duchowny zaprosił wiernych do „kroczenia tą drogą razem z nim” w nadziei, która uwalnia do podejmowania radykalnych zmian i która inspiruje do bycia ambitnymi, odważnymi katolikami.
W listopadzie archidiecezja opublikowała raport grupy zadaniowej „Budowanie Nadziei”, która ma za zadanie opracowanie strategicznego planu odnowy duszpasterskiej w obliczu poważnych wyzwań, takich jak spadek dochodów i liczby księży. „Jako diecezja, musimy dokonać bilansu tego, jak dobrze jesteśmy przygotowani, aby służyć misji Kościoła. Pewne formy życia kościelnego mogą wymierać. Gdy to zaakceptujemy, nie oznacza to rezygnacji czy bezsilności, ale nową odpowiedzialność za misję” – zaznaczył abp Farrell, dodając, że nie ma „żadnego gotowego planu, aby odpowiedzieć na rzeczywistość, w której się znajdujemy”.
Spośród 312 kapłanów, którzy obecnie pełnią posługę w parafiach archidiecezji dublińskiej, 139 ma ponad 70 lat, a 116 z nich pochodzi spoza archidiecezji. W trakcie formacji jest tylko dwóch seminarzystów. Raport mówi o potrzebie ponownego przemyślenia struktur diecezjalnych i parafialnych i przekonuje, że to nadzieja inspiruje ludzi do ambitnych działań i podejmowania radykalnych zmian. „Musimy otworzyć nowy rozdział w historii Kościoła katolickiego w Irlandii. Zmiana nigdy nie jest łatwa, pojawią się konflikty, nieporozumienia i napięcia. Tych spraw nie rozwiąże się za pomocą argumentów czy mówienia o powadze liczb. Nasze struktury parafialne muszą być dostosowane do potrzeb w przyszłości. Odnowa musi być zakorzeniona w refleksji, modlitwie i nawróceniu, jeśli ma inspirować i wspierać żywą wiarę. Nie jesteśmy bezradni w obliczu przyszłości” – zaznaczył hierarcha.
Jak zauważył, dwie najważniejsze wspólnoty w przekazywaniu wiary to rodzina i parafia. „Moje wieloletnie doświadczenie na szczeblu parafialnym i diecezjalnym podkreśla wartość rodziny. Istnieje ogromna rola dla reewangelizacji w naszych parafiach, zwłaszcza wśród młodych ludzi i rodzin” – zaznaczył abp Farrell.
Odnosząc się do kwestii tych, którzy odeszli z Kościoła z powodu skandali nadużyć i rozczarowaniem biskupami, abp Farrell stwierdził: „Musimy być w stanie jako Kościół odpokutować i zapewnić, że nic, co kiedykolwiek zrobimy, nie stanie na drodze relacji, jaką indywidualna osoba wierząca ma z Bogiem. Jako arcybiskup Dublina jestem tutaj, aby odegrać swoją rolę w uzdrawianiu krzywd z przeszłości i nieustannie wyciągać rękę do ludzi i ich przyjmować”.
Hierarcha ostrzegł, że we współczesnej kulturze istnieje szczególny indywidualizm, który „głęboko zagraża społeczeństwu” i że dotyczy wszystkich dziedzin życia, zatrudnienia, spraw społecznych, kulturalnych i religijnych.
Oto jedno z wcześniejszych wystąpień abp. Farrella:
Edel Murphy Words of Appreciation from Archbishop Dermot FarrellNa placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.