Jasna Góra: prawykonanie oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy...”

Prawykonanie oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…” Wincentego z Krakowa odbyło się w bazylice na Jasnej Górze. Inspiracją do jego powstania dla była homilia św. Jana Pawła II wygłoszona na Jasnej Górze 4 czerwca 1979 r., a więc podczas I pielgrzymki do Ojczyzny.

 Twórca dzieła, Wincenty z Krakowa, to znakomity muzyk i kompozytor, autor m.in. oratorium ku czci Jezusa, Króla Wszechświata, zaprezentowanego w Krakowie.

Wykonawcami oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…” byli artyści z Krakowa: AUDIVI Cracow Vocal Quartet z Zespołem Kameralnym.

Jak zauważył o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, organizator koncertu, oratorium jest swoistą opowieścią muzyczną opartą na ważnym przekazie papieża z Polski.

Podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 r. Jan Paweł II na błoniach jasnogórskich 4 czerwca swoją homilię rozpoczął słowami: „Przychodzą na myśl te słowa poety, wieszcza, który w inwokacji Pana Tadeusza wyraził to, co znajdowało się w jego sercu i znajduje we wszystkich chyba polskich sercach. „…Co Jasnej bronisz Częstochowy…” - pisał Mickiewicz, przemawiając językiem wiary, a zarazem językiem tradycji narodowej. Tradycja ta sięga już prawie sześciuset lat (…) Obraz jasnogórski stał się jednak wyrazem dawniejszej jeszcze tradycji, starszego jeszcze języka wiary w naszych dziejach”.

Dalej jeszcze papież Polak mówił m.in.: „przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne (…) wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce. - Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie - ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest obecna”.

Jak podkreśla tenor Paweł Fundament, prawykonanie utworu na Jasnej Górze to dla artystów ważne doświadczenie. - W bazylice jest znakomita akustyka, moim zdaniem jedna z najlepszych, zwłaszcza do wykonawstwa takich utworów. Najważniejsza jednak jest duchowość i to, że utwór o tak pięknych treściach możemy tu wykonać, do dla nas niezwykłe przeżycie - opowiadał artysta.

Zdaniem muzyka, który zalicza siebie do „pokolenia JPII”, niezapomniane pozostają jego osobiste spotkania z papieżem podczas jego pielgrzymek, ale „przede wszystkim ważne są wartości, na które wskazywał, i o których świadczył swoim życiem”.

Organizatorem koncertu był Jasnogórski Instytut Maryjny. Partnerem - Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, a wśród patronów medialnych Radio Jasna Góra.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »