Wybór kapituły prowincjalnej zatwierdził generał Zakonu Kaznodziejskiego.
Ojciec Łukasz Wiśniewski urodził się w 1984 roku w Pasłęku. Do zakonu dominikanów wstąpił w 2003 roku.
Pierwsze śluby złożył na ręce ówczesnego generała o. Carlosa A. Aspiroza Costy na zakończenie Kapituły Generalnej w Krakowie w 2004 roku. W czasie formacji przez rok mieszkał w Dublinie, gdzie studiował z braćmi z Prowincji Irlandii. Profesję uroczystą złożył w 2009 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 2011 roku z rąk śp. kard. Franciszka Macharskiego.
Po święceniach przez dwa lata mieszkał w Poznaniu, gdzie pracował w Wydawnictwie "W drodze" i był duszpasterzem akademickim. W latach 2013-2019 kontynuował studia z teologii dogmatycznej we Fryburgu (Szwajcaria). Był asystentem prof. Benoît-Dominique’a de la Soujeole OP. Pod jego kierunkiem napisał i obronił dysertację doktorską, zatytułowaną "Eklezjalny instynkt wiary (Lumen gentium 12, Dei verbum 8)". Ukazała się rok później po francusku w wydawnictwie Cerf.
Od 2020 roku mieszka w Krakowie, gdzie przez kilka miesięcy był submagistrem (wychowawcą) braci studentów. 3 maja 2021 roku został wybrany przeorem klasztoru krakowskiego.
Wykłada teologię dogmatyczną (eklezjologia, eschatologia) w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie. Prowadzi też wykłady w Dominikańskim Studium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Studium Dominicanum w Warszawie. Publikował w miesięczniku "W drodze" oraz głosił komentarze do niedzielnych czytań dla portalu dominikanie.pl Posługuje się czterema językami obcymi.
W homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej kapitułę o. Łukasz Wiśniewski przypomniał postać założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów św. Jacka Odrowąża. Jak mówił, z jednej strony konieczna była dla niego reewangelizacja Polski, "praca u podstaw, której towarzyszy świadomość, że przekaz wiary dokonuje się przez cierpliwe, codzienne, nie błyskotliwe, ale oddane i ofiarne spotkanie z drugą osobą, która poszukuje prawdy o Bogu - nawet często nie wyrażając tego wprost i nie będąc tego świadoma".
Dodał, że z drugiej strony odwaga św. Jacka i skala projektu, którego się podjął, "zaprasza nas dziś do szerokiego i odważnego myślenia oraz pokazuje, że nie ma żadnych ograniczeń, które moglibyśmy postawić głoszeniu Ewangelii".
Poprzednia kapituła ogłosiła rok 2021 w zakonie jako rok ubóstwa. O. Wiśniewski zauważył, że dominikanie przeżyli go w sposób, którego nikt z nich nie zaplanował. - Jako spotkanie z ubóstwem w tym wszystkich, co dotychczas wydawało się naszym bogactwem i dumą - mówił.- Może zatem z Bożego natchnienia rok 2022, zaplanowany jako rok kaznodziejstwa, ma być odpowiedzią na to, co przeżyliśmy i przeżywamy. Bo czy najwłaściwszą odpowiedzią na kryzys, w którym jesteśmy, nie jest powrót do tego, kim jesteśmy? - zapytywał.
Generał Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner zatwierdził wybór o. Łukasza Wiśniewskiego. Kapituła prowincjalna będzie obradować do 19 lutego.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".