W sprawie obrony prześladowanych chrześcijan Unia Europejska zrobiła krok w dobrym kierunku.
Trzeba jednak, by w ślad za deklaracjami poszły też i czyny, które zapewnią chrześcijanom faktyczne poszanowanie ich praw – czytamy w oświadczeniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Nawiązuje ono do wczorajszej deklaracji wydanej przez ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. Potępione w niej zostały „akty przemocy wymierzone przeciw chrześcijanom i ich miejscom kultu, pielgrzymom muzułmańskim oraz innym wspólnotom religijnym”.
COMECE przypomina, że takiej deklaracji oczekiwano od szefów dyplomacji już w ubiegłym miesiącu, a wczorajsze porozumienie w tej sprawie jest konsekwencją protestów wystosowanych w międzyczasie przez wiele krajów Unii oraz członków Parlamentu Europejskiego. Ministrowie ponownie potwierdzili znaczenie wolności religijnej. Mamy nadzieję, że ich deklaracja przełoży się teraz na konkretne działania polityczne – czytamy w oświadczeniu unijnych episkopatów.
Warto dodać, że szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła wczoraj zabójstwo polskiego misjonarza w Tunezji, ks. Marka Rybińskiego SDB. Przypomniała ona, że kraj ten zawsze uchodził za ziemię tolerancji religijnej. Niezbędne jest zatem wykrycie i osądzenie zabójców polskiego kapłana – podkreśliła Ashton. Dobrą konkluzją tych słów stała się informacja o ujęciu domniemanego sprawcy zbrodni. Jak poinformowało tunezyjskie MSW, jest nim 44-letni stolarz zatrudniony w tej samej szkole, w której pracował ks. Rybiński.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.