Nie dziwi nas już wiele spraw. To jednak nie świadczy o tym, ze nic już nas nie zadziwi.
Pierwsza niedziela Wielkiego Postu, innego niż dotychczas pamiętamy z najnowszej historii. Pewne rzeczy, które dotąd wydawały się odległe, nierealne, stają się rzeczywistością. Jezus na pustyni. Kuszenie przez diabła dotyka nie tylko samego Syna Bożego, ale także nasze pokolenie. W tej materii nie ma mocnych. Pokusa rodzi grzech, do którego trzeba się przyznać, a nie przyzwyczaić. W przeżywanych trudnościach pokus i grzechu nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Papież Franciszek przypomina o duchowej broni:
„Modlitwa, miłosierdzie i post nie są lekarstwami tylko dla nas, lecz dla wszystkich: mogą zmienić historię, ponieważ są głównymi drogami, które pozwalają Bogu wkraczać w nasze życie i życie świata. Są bronią ducha. #WielkiPost” (@pontifex.pl, 4.03.2022).
Zdumienie, kolejna odsłona. Tym razem głos zabrał ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział m.in.:
„Ludzie z zagranicy, z naszych biur, ale również dziennikarze pytają: gdzie są obozy dla uchodźców? Świat obiegła informacja, że ponad 600 tys. osób schroniło się w Polsce, a nie ma ani jednego obozu. Dzieje się tak, ponieważ ci wszyscy ludzie przyjmowani są do rodzin, do domów. Polacy otwierają przed nimi nie tylko drzwi, ale i serca”.
Wielki Post 2022. Nie do wiary? Ważny głos z Petersburga tych, dla których słowo wolność nie przestało istnieć, ale ma też bardzo wysoką cenę. Tatiana Kitanina w tym tygodniu czynnie uczestniczyła w proteście. Tego dnia zatrzymano około 720 osób. W dość emocjonalnym tekście na FB zauważa, iż w zamożnych i pokojowych krajach demokratycznych pogardliwie mówią o nich: „a oni tam wychodzą małymi grupkami i nadal piszą petycje i posty na FB”. A jak wygląda fragment rzeczywistości oczami protestującej?
„To jest Mordor. Tu jest bardzo strasznie. Teraz uchwalają nowe prawo, zgodnie z którym wszelkie informacje, które opublikujemy na temat wojny, mogą kosztować nas 15 lat więzienia. Instytucje mają nakaz zwalniać sygnatariuszy petycji antywojennych. Liczba zatrzymanych za protesty w Rosji w tych dniach przewyższa liczbę zabitych rosyjskich żołnierzy – a wśród zatrzymanych są mocno pobici. Tak, nasze ryzyko jest niczym w porównaniu z tym, przez co przechodzą ludzie w Ukrainie…”.
Jest Wielki Post. Bóg pragnie nas obdarować Sobą, abyśmy mogli się Nim dzielić. A my? Często, zamiast pozwolić się obdarować, stwierdzamy: sam sobie dam radę. Nie do wiary! A Bóg? Zdaniem ks. Tomáša Halíka „oczekuje od nas byśmy odważnie, twórczo i całym sercem szukali innych, głębszych i trudniejszych dróg realizacji naszej wiary niż tylko przez bierną konsumpcję nabożeństw”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.