Krakowski biskup pomocniczy złożył ją w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.
O przyjęciu rezygnacji poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Jan Szkodoń urodził się 19 grudnia 1946 r. w Chyżnem. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości w 1960 roku. Do liceum uczęszczał w Jabłonce. Po maturze, którą zdał w 1964 r., wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk kard. Karola Wojtyły w Jabłonce 22 marca 1970 roku.
Po święceniach pracował przez 2 lata jako wikariusz w Makowie Podhalańskim, a następnie przez rok w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim. W latach 1973-1976 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Instytucie Pastoralnym (teologia i pedagogika rodziny). Studia ukończył doktoratem na podstawie pracy pt. "Nierozerwalność małżeństwa jako problem duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 1946-1970)".
Po powrocie z KUL pracował w kurii jako sekretarz Synodu Archidiecezji Krakowskiej. Prowadził też wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym (później Papieska Akademia Teologiczna, obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) z teologii pastoralnej i z teologii życia wewnętrznego.
W 1979 r. został mianowany ojcem duchownym w krakowskim seminarium duchownym. Zastąpił ks. Stanisława Nowaka, który został rektorem. Posługę ojca duchownego łączył z prowadzeniem rekolekcji Ruchu Światło-Życie, Grup Apostolskich i rekolekcji parafialnych.
4 czerwca 1988 r. został konsekrowany na biskupa. Napisał wiele książek poświęconych rodzinie, kapłaństwu i życiu rodzinnemu.
Biskup Szkodoń przewodniczył Komisji Duszpastersko-Teologicznej "Pamięć i Troska", powołanej przez ówczesnego metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza w lutym 2006 r., by wypracować kryteria, według których należy oceniać postawy duchownych podejrzewanych o współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL.
Przypomnijmy, że działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska - w następstwie formalnego zgłoszenia - przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Szkodonia. "Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem" - głosił komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z 23 lipca ub. roku.
Biskupowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę, a akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.