Biskupi Starego Kontynentu zebrani podczas Europejskich Katolickich Dni Społecznych w Bratysławie z radością przyjęli zaproszenie Papieża Franciszka do przyłączenia się do niego w modlitwie o pokój, a także w akt poświęcenia i zawierzenia Rosji oraz Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.
We wspólnym oświadczeniu biskupów CCEE, COMECE oraz episkopatu słowackiego znajdujemy słowa wzywające do codziennej modlitwy o pokój na Ukrainie i na całym świecie oraz prośby do Boga o miłosierdzie.
„Módlmy się do Pana, który na tej ziemi przeżył swoją mękę, poniósł śmierć i zmartwychwstał, aby dał wieczny odpoczynek wszystkim, którzy stracili życie w czasie wojny. Pocieszaj ich rodziny, chroń tych, których życie jest zagrożone i którzy uciekają przed przemocą. Ześlij obfite błogosławieństwo wszystkim, którzy okazali solidarność z poszkodowanymi i bezbronnymi” – czytamy w tekście oświadczenia.
Biskupi europejscy przyłączają się do apelu Ojca Świętego, który stwierdził jasno, że wojna jest porażką polityki i człowieczeństwa oraz haniebnym poddaniem się i klęską w obliczu sił zła.
Hierarchowie przypominają, że sto lat temu świat ogarnęła pandemia i rozpętały się dwie straszliwe wojny światowe. Trzeba podjąć negocjacje, na które nigdy nie jest za późno i znaleźć pokojowe rozwiązanie, aby bolesna historia się nie powtórzyła.
Wielki Post dla chrześcijan to czas pokuty i nawrócenia. „Nadszedł czas, aby zmienić kurs, aby uzdrowić świat. Jest to czas, aby ostatecznie porzucić logikę wroga, który dąży do konfrontacji, a zamiast tego wejść na drogę prowadzącą do ludzkiego braterstwa” – napisali biskupi Europy.
Oświadczenie podpisali: kard. Jean-Claude Hollerich SJ, arcybiskup Luksemburga przewodniczący COMECE, abp Gintaras Grušas, arcybiskup wileński, przewodniczący CCEE oraz abp Stanislav Zvolenský, arcybiskup Bratysławy, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.