Oddając hołd zamordowanemu ministrowi mniejszości religijnych Pakistanu Shahbazowi Bhattiemu, „L'Osservatore Romano” cytuje fragment wywiadu, jakiego udzielił on watykańskiemu dziennikowi we wrześniu ub.r.
„Chrześcijanie i inne mniejszości są bardzo bliskie memu sercu, a moim celem jest zagwarantowanie im jednakowych praw i swobód. Zabiegać będę o obronę mniejszości zarówno wewnątrz instytucji, jak i poza nimi” – mówił wtedy Bhatti.
Mówiąc o swoim spotkaniu z Benedyktem XVI pakistański polityk podkreślił, że papież „odgrywa niezwykle ważną rolę dla zrozumienia między odmiennymi religiami”.
Zamordowanego ministra opłakuje rzymska Wspólnota św. Idziego, ujawniając, że „ostatnią osobą, z którą rozmawiał przez telefon na kwadrans przed zamachem, był jej członek, przebywający w tych dniach w Islamabadzie w celu odbycia spotkań z lokalnymi wspólnotami”. Przewodniczący wspólnoty Marco Impagliazzo wspomina Bhattiego jako człowieka, który „z gołymi rękami walczył o budowę społeczeństwa, w którym wszyscy mogliby żyć razem”.
Zarówno „L'Osservatore Romano”, jak i rzymska wspólnota podkreślają jego zaangażowanie na rzecz ułaskawienia oskarżonej o bluźnierstwo Asii Bibi.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.