Modlimy się o Trzeźwość Narodu

Dzisiaj Kościół w Polsce rozpoczyna 44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przebiega on pod hasłem „Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości”.

Jak co roku Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości przygotował specjalne vademecum, które zawiera materiały pomocnicze dla parafii przydatne do całorocznej działalności trzeźwościowej.

Niedziela 6 marca jest dniem ekspiacji za grzechy pijaństwa. Od poniedziałku katolicy będą modlić się za rodziny, ale także za nauczycieli i wychowawców, aby „dawali odważne świadectwo życia w trzeźwości i wolności od wszelkich nałogów”. W Środę Popielcową Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wzywa do modlitwy za niepijących alkoholików. W następnych dniach katolicy będą się modlić za księży, aby dawali świadectwo życia w trzeźwości w codziennej posłudze, następnie za dzieci, aby pomimo licznych niebezpieczeństw i pokus wypełniły abstynenckie przyrzeczenia I Komunii świętej. Tydzień modlitw zakończy się w sobotę 12 marca modlitwą za młodzież, aby zachowując abstynencję od alkoholu i innych środków toksycznych, coraz mocniej jednoczyła się z Bogiem.

O. Oskar Puszkiewicz OFM z Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreśla, że głównym motywem rozpoczęcia Tygodnia Modlitw w ostatnią niedzielę karnawału jest nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się czterdziestogodzinne nabożeństwa eucharystyczne o charakterze błagalnym i wynagradzającym. - W tym czasie warto sobie uświadomić, że w obliczu zagrożenia przez różne uzależnienia nie wystarczy zwyczajna trzeźwość, do której zobowiązany jest każdy człowiek, lecz potrzebna jest abstynencka trzeźwość, która pociąga drugich i podnosi słabych – dodaje.

Bp Tadeusz Bronakowski, który przewodniczy Zespołowi KEP wyjaśnia, że duszpasterstwo trzeźwości nie jest jedynie przejawem aktywności społecznej czy szczególnym rodzajem posługi miłosierdzia ale „stawia sobie za cel pełne wyzwolenie bliźnich od tego, co oddziela od Boga i nie pozwala na wolne, świadome i celowe prowadzenie swojego życia ku coraz dojrzalszej więzi z Bogiem Ojcem”.

Biskup wyjaśnia, że hasło tegorocznego Tygodnia modlitw „Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości” jest wezwaniem do podejmowania konkretnych działań, ale jednocześnie symbolicznym streszczeniem misji Kościoła w tej dziedzinie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
17°C Środa
rano
wiecej »