Wyłożenie ksiąg trzeźwościowych w kościołach, Msze św. i modlitwy w intencji trzeźwości, zachęty do zakończenia karnawału bez alkoholu znajdą się w programie obchodów Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w diecezji płockiej. Trwa on od 6 do 12 marca. Musimy mieć świadomość, że nadużywanie alkoholu może uniemożliwić nasze zbawienie” - podkreśla diecezjalny duszpasterz trzeźwości.
Ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości w diecezji płockiej wyjaśnia, że nie przypadkiem Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału: „Chcemy pokazać, że można ostatni okres karnawałowej radości obchodzić bez alkoholu, że nie jest on niezbędny do dobrej zabawy, że warto zrezygnować w tym czasie z picia alkoholu”, tłumaczy ks. Kaniecki.
Dodaje również, że niejako zwieńczeniem tego dzieła będzie Popielec, kiedy wierni przeproszą Boga za to, że jest obrażany przez pijaństwo: „U św. Pawła czytamy, że człowiek pijany nie odziedziczy Królestwa Bożego. Musimy mieć świadomość, że nadużywanie alkoholu może uniemożliwić nasze zbawienie”, podkreśla duszpasterz trzeźwości.
Tradycyjnie już w kościołach i kaplicach parafialnych w diecezji płockiej w Wielkim Poście wyłożone zostaną księgi trzeźwościowe. Będą mogli się do nich wpisywać wierni, rezygnujący z picia alkoholu w tym szczególnym okresie w roku kościelnym. Ponadto odprawiane będą Msze św. i prowadzone modlitwy w intencji trzeźwości.
Do każdej parafii trafiło już „Vademecum duszpasterstwa trzeźwości” na rok 2011, które wskazuje, jakie prace należy podjąć w parafiach, aby zachęcić wiernych do abstynencji i skutecznie działać w obliczu zagrożenia nałogiem alkoholizmu. Zawiera ono także zachętę do wstąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej.
W diecezji płockiej promocja abstynencji jako metody pracy duszpasterskiej, odbywa się w ciągu całego roku. W dekanatach koordynacją działań trzeźwościowych zajmują się dekanalni duszpasterze trzeźwości. W wielu parafiach raz w miesiącu odprawiana jest Msza św. w intencji trzeźwości. Organizowane są spotkania dla osób uzależnionych z udziałem specjalistów, działają grupy AA, Al-Anon i Al-Ateen. W lipcu po raz kolejny odbędzie się pielgrzymka trzeźwościowa z Bieżunia do Niepokalanowa. Zaplanowano także II wydanie informatora o tym, gdzie osoby uzależnione i ich rodziny mogą znaleźć pomoc.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.