"Wezwania do pokoju i zawieszania broni są w tych okolicznościach bardzo nieprawdziwe i nieszczere".
Papież Franciszek przyłączył się do apelu o zawieszenie broni na Ukrainie wystosowanego przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Chodzi o wielkanocny rozejm na czas obchodzonych w Kościołach wschodnich, 24 kwietnia, Świąt Wielkanocnych.
Watykańskie Biuro Prasowe przypomniało, że jest to już kolejny apel o zawieszenie broni. W Niedzielę Palmową Ojciec Święty wezwał do zawarcia wielkanocnego rozejmu w celu osiągnięcia pokoju. Potem z takim apelem zwróciła się też Światowa Rada Kościołów, która o interwencję w tej sprawie poprosiła nawet patriarchę Cyryla. W watykańskim komunikacie prasowym podkreślono, że wiedząc, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, sygnatariusze apelu modlą się do Pana, aby ludność uwięziona w strefach wojny mogła zostać ewakuowana i aby wkrótce został przywrócony pokój.
W czasie, kiedy Watykan poinformował o kolejnym apelu Franciszka o rozejm z Rosji napłynęły informacje, że odrzuciła propozycję Antonio Guterresa, sekretarza generalnego ONZ wprowadzenia wielkanocnej przerwy humanitarnej. Przedstawiciel tego kraju stwierdził na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że „wezwania do pokoju i zawieszania broni są w tych okolicznościach bardzo nieprawdziwe i nieszczere”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.