„Ocal kobiety i dzieci, które naprawdę są w piekle i czekają na Twoją wyzwalającą, życiodajną rękę” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), Światosław Szewczuk, w swoim codziennym wideoprzesłaniu w 59. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą, wzywając Boga do ratowania braci i sióstr zablokowanych przez rosyjskich okupantów w hucie Azowstal w Mariupolu.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!
Dzisiaj, w sobotę 23 kwietnia 2022 r., naród ukraiński przeżywa 59. dzień narodowego oporu wobec rosyjskiej inwazji wojskowej na naszą ojczyznę, wobec wojny przeciwko nam i naszemu państwu.
Minione dni i noce na Ukrainie były bardzo okrutne. Wróg atakuje wzdłuż całej linii frontu, wschodnia i południowa część Ukrainy jest w ogniu. Nieustannie ostrzeliwują nasze miasta i wsie rakietami i bombami. Wygląda na to, że wróg poluje na ludzi. Na terytoriach okupowanych kobiety i dzieci są chwytane i wywożone do Rosji, a mężczyźni są siłą mobilizowani do armii rosyjskiej i zmuszani do walki przeciwko Ojczyźnie.
Rzeki krwi i morze łez... Cierpienie Ukrainy sięga chyba nieba. Ale dziś Ukraina przeżywa szczególny dzień: Wielką Sobotę. W życiu duchowym, liturgicznym jest to dzień ciszy, w którym nasz Pan i Zbawiciel spoczywa w grobie i w tak cudowny sposób wypełnia prawo Mojżesza o odpoczynku szabatowym.
Grób jest zapieczętowany, a obok niego stoi warta wojskowa. Wszystko ucichło - w niebie, na ziemi i pod ziemią. Ucichły krzyki tłumu, szczęk broni, krzyki władców, krzyki tych, którzy zostali ukrzyżowani i zabici. Pan spoczął w grobie wraz ze swoim ciałem. Jednak jego święta dusza zstąpiła do głębin piekielnych, do krainy umarłych, do podziemi, aby tam wszystko wypełnić. Chociaż życiodajne ciało Chrystusa spoczywa w grobie, nie oddzieliło się od Bóstwa, podobnie jak Jego dusza, niosąca Boże światło i życie, przenika bramy piekła i zwycięża śmierć. Syn Boży zstąpił do krainy umarłych, aby napełnić wszystko sobą, aby dać życie tym, którzy są w grobach. Dlatego ikoną tego dnia jest zstąpienie Chrystusa do piekieł, moment, w którym Zbawiciel spotyka się ze zmarłymi, bierze za rękę naszego praojca Adama i pramatkę Ewę, wyprowadza ich z grobu i przywraca do życia.
W tym świętym dniu myślimy i troszczymy się szczególnie o tych, którzy rzeczywiście są w piekle, ale tu, na ziemi. Myślimy i modlimy się za ukraińskie miasta i wsie zablokowane przez okupantów i prosimy Pana Boga: „Tam, gdzie nie możemy przyjść fizycznie, aby przynieść ocalenie naszym ukraińskim braciom i siostrom, przyjdź, zejdź do więzienia huty Azowstal w Mariupolu. Ocal kobiety i dzieci, które są w piekle i czekają na Twoją wyzwalającą i życiodajną rękę”.
Modlimy się dziś za armię ukraińską, która na własne oczy widzi ten śmiercionośny ogień rosyjskiej broni, ale zasłania Ukrainę swoją piersią. Dzięki nim, dzięki naszym obrońcom, dziewczętom i chłopcom, widzimy teraz nowy dzień i choć na chwilę możemy usłyszeć tajemniczą ciszę Wielkiej Soboty w innych częściach Ukrainy.
Boże, Ty, który dobrowolnie zstąpiłeś do grobu, zmartwychwstań z nami! Błogosław Ukrainę, ziemię ukraińską! Weź nas wszystkich za rękę i poprowadź nasz naród i naszą Ojczyznę do Twego zwycięstwa, do Twego Zmartwychwstania!
Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.