Z regionu wokół elektrowni jądrowej Fukushima ewakuowano tysiące osób – informuje KAI ojciec Czesław Foryś, proboszcz parafii w Iwaki. Do kościoła na niedzielną Mszę świętą nie przybyli wierni z okolicznych miejscowości.
Portowe miasto Iwaki w prefekturze Fukushima jest oddalone o 70 km od elektrowni atomowej, gdzie w wyniku trzęsienia ziemi i wywołanego nim tsunami doszło do awarii reaktorów. „W Iwaki ciągle nie mamy wody, ustawiają się po nią długie kolejki. Rozdawana jest także żywność” – mówi o. Foryś.
Dominikanin zwraca uwagę, że w jego parafii dzieją się także bardzo symboliczne wydarzenia. „Będąc dziś w kościele filialnym w Yumoto, którego dach uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi byłem świadkiem następującej sceny. Na placu przed kościołem stoi duża figura Matki Bożej pod którą podjeżdża beczkowóz z wodą. Ludzie ustawiają się w długiej kolejce z wiadrami tuż przed figurą. Paradoksalnie to właśnie teraz wielu mieszkańców Yumoto po raz pierwszy miała w ogóle okazję przyjrzeć się z bliska wizerunkowi Matki Bożej oraz budynkowi kościoła, w którym odbywają się niedzielne msze św. dla małej kilkunastoosobowej wspólnoty katolików” – mówi polski dominikanin.
Z kolei w Onachama fale tsunami nie zalały m. in. miasta dzięki okazałemu budynkowi kościoła i otaczających go murów. „Całkiem niedawno zamierzano go zburzyć, aby poszerzyć przebiegającą obok niego jezdnię. Sprzeciwili się temu wierni i liczni mieszkańcy miasta, gdyż jest to jeden z najstarszych tam budynków. Kościół został wybudowany staraniem dominikanów kanadyjskich w latach 30. XX wieku” – mówi o. Foryś.
Zakonnik od 10 lat jest proboszczem w Iwaki. Uważa on, że należy zachowywać kościoły filialne, wbrew pewnej modzie alby „łączyć" wiernych w jednej świątyni. Uważa też, że starsi i chorzy w takim wypadku w ogóle nie byliby w stanie dotrzeć do kościoła.
Korespondent KAI w Tokio próbuje nadal bezskutecznie skontaktować z tercjarkami dominikańskimi i parafią w Ishimaki k. Sendai, które w piątek dosięgła fala tsunami.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.