Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że rozpoczęła się ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu; pierwsza grupa złożona z około stu osób kieruje się na obszary będące pod kontrolą Ukrainy.
Grupa ta oczekiwana jest w poniedziałek w Zaporożu - dodał Zełenski. "Dziękujemy naszej ekipie! Pracuje ona obecnie, razem z przedstawicielami ONZ, nad ewakuacją pozostałych cywilów z terytorium zakładów" - napisał Zełenski na Twitterze.
Розпочалася евакуація цивільних з Азовсталі. Перша група приблизно зі 100 осіб уже прямує на підконтрольну територію. Завтра зустрічатимемо їх у Запоріжжі. Дякую нашій команді! Нині вони, разом з представниками #ООН, працюють над евакуацією решти цивільних із території заводу.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 1 maja 2022
Ze swej strony współpracownik Zełenskiego, parlamentarzysta Dawyd Arachamija poinformował o ewakuacji, którą nazwał "najtrudniejszą operacją od początku wojny". "Teraz już mogę powiedzieć, że powiodła się częściowa ewakuacja cywilów z Azowstalu. Ponad 100 Ukraińców, w tym dzieci, kobiety, ludzie starsi, jest nareszcie bezpiecznych" - napisał Arachamija na komunikatorze Telegram: https://t.me/David_Arakhamia/70.
"Dzisiaj dzięki wysiłkom Biura Prezydenta Ukrainy (kancelarii prezydenta-PAP), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, razem z wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów pod tymczasową okupacją - Iryną Wereszczuk, przeprowadziliśmy najtrudniejszą operację od początku wojny. Dwa tygodnie temu wydawała się ona niemożliwa, a tydzień temu - mało prawdopodobna" - podkreślił ukraiński polityk.
Ewakuowanych nazwał ludźmi, którzy "na własne oczy zobaczyli, jak może wyglądać piekło".
Dodał następnie: "przed nami jeszcze wiele pracy i wielu ludzi".
Dzień wcześniej, w sobotę, wojskowi z ukraińskiego pułku Azow broniącego kombinatu Azowstal poinformowali, że do ewakuacji przekazano 20 cywilów - kobiet i dzieci.
Agencja Reutera poinformowała w niedzielę o grupie cywilów, która dotarła do tymczasowego centrum zakwaterowania po opuszczeniu terenów wokół Azowstalu. Grupa ta liczyła około 40 osób.
Kombinat Azowstal to punkt oporu sił ukraińskich w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. W zakładach bronią się pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Wraz z wojskowymi w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu są cywile; ich liczbę szacowano na około 1000 osób. Podejmowane wcześniej przez stronę ukraińską próby ewakuacji cywilów nie przyniosły rezultatu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.