Na swojej stronie internetowej Siemens podał, że "firma rozpoczęła postępowanie uporządkowanej likwidacji wszelkiej swojej działalności przemysłowej" na rynku rosyjskim. Koncern zaznaczył, że proces wycofania się z Rosji przeprowadzony zostanie zgodnie z wymaganiami regulacyjnymi oraz międzynarodowymi sankcjami.
"Dołączamy do społeczności międzynarodowej w jej potępieniu wojny w Ukrainie i skupiamy się na wspieraniu naszych [pracowników] oraz dostarczaniu pomocy humanitarnej naszym współpracownikom i mieszkańcom Ukrainy" - napisał koncern w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w środę.
SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco
Przedstawiciele spółki podkreślili, że Siemens był jedną z pierwszych firm, które wstrzymały dostawy do Rosji i rozpoczynanie tam nowych przedsięwzięć. Dodali, że jednocześnie koncern zadbał o bezpieczeństwo 3000 zatrudnionych w Rosji osób - odnotowała agencja Reutera.
Początki przedsiębiorstwa sięgają połowy XIX wieku, gdy niemiecki wynalazca i inżynier Werner von Siemens, utworzył w Berlinie, 12 października 1847 przedsiębiorstwo Siemens&Halske. W 1848 r. Siemens & Halske zbudowała pierwszą, długości
Niemiecki koncern Siemens ogłosił zakończenie działalności w Rosji.
— Piotr Kandyba radny Sejmiku Wojewódzkiego (@KandybaPiotr) 12 maja 2022
Wcześniej firma zawiesiła nowe operacje i dostawy międzynarodowe do Rosji i Białorusi.
Żelazna kurtyna opada coraz niżej. #Ukraina24/7 pic.twitter.com/SflK1ptb5G
Pod koniec 2021 roku Siemens podpisał z rosyjskimi kolejami kontrakt na prace rozwojowe nad pociągiem wysokich prędkości, który miał być używany na linii między Moskwą i Sankt Petersburgiem.