W obliczu wojny na Ukrainie Centrum Myśli Jana Pawła II organizuje warsztaty "Tajemnica nieprawości". Oparte one będą na książce papieża z Polski "Pamięć i tożsamość", krytycznej analizie historycznej i filozoficznej nazizmu i komunizmu.
"Rosyjska agresja przywołuje najczarniejsze obrazy z okresu II wojny światowej, której my, jako Polacy, szczególnie boleśnie doświadczyliśmy. Ze zdwojoną siłą powracają pytania o przyczyny wojny. Centrum Myśli JP II planuje zmierzyć się z próbą odpowiedzi na pytania: Co możemy zrobić w obliczu tak wielkiego zła? Jak człowiek może być zdolny do tak wielkiej nieprawości? Gdzie tkwi ostateczne źródło zła? Czy historia ma jakiś głębszy sens?" - zaznacza Centrum Myśli JP II, proponując cykl warsztatów "Tajemnica nieprawości".
Poprowadzą je dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska i dr Bartosz Wieczorek na podstawie książki papieża Polaka "Pamięć i tożsamość".
Kanwą do jej powstania były rozmowy z Janem Pawłem II w 1993 r. w Castel Gandolfo. W ich trakcie dwaj polscy filozofowie, ks. prof. Józef Tischner i prof. Krzysztof Michalski, zaproponowali papieżowi przeprowadzenie krytycznej analizy historycznej i filozoficznej nazizmu i komunizmu.
"W refleksjach Jana Pawła II szukać będziemy inspiracji do rozumienia obecnej sytuacji oraz nadziei, która pozwala myśleć, iż każde zło ma swoją miarę odmierzoną w historii i ostatecznie nie może nigdy zatriumfować" - wyjaśniono w komunikacie.
Wśród podjętych tematów będą m.in. kwestia ideologicznych źródeł zła w kulturze europejskiej; relacja między wolnością a odpowiedzialnością, istota nacjonalizmu i patriotyzmu czy ojczyzna europejska. Cykl warsztatów rozpocznie 26 maja 2022 r. godz. 17.00 spotkanie "Miara wyznaczona złu". Drugie warsztaty, "Wolność i odpowiedzialność", zaplanowane zostały na 7 czerwca br. na godz. 17.00, a trzecie - "Powrót do Europy" - odbędą się 23 czerwca br. o godz. 17.00.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.