„Moc Boża zamieszkuje w nas, gdy słabną nasze siły” – powiedział Papież podczas audiencji ogólnej.
W kolejnej katechezie na temat starości Franciszek podjął refleksję w oparciu o Psalm 71. Zauważył, że człowiek w zaawansowanym wieku doświadcza różnych napięć, które związane są z poczuciem kruchości i bezbronności, ale także z odsunięciem na bok przez społeczeństwo oraz różnymi próbami oszukiwania i wykorzystywania, również przez rodzinę.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że ambiwalencja dzisiejszego społeczeństwa wobec osób starszych nie jest problemem niektórych sytuacji kryzysowych, lecz cechą kultury odrzucenia zatruwającej świat, w którym żyjemy.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że starzec z Psalmu 71, który uważa swój podeszły wiek za porażkę, odkrywa na nowo zaufanie do Boga. Odczuwa potrzebę pomocy. Doświadczenie słabości sprawia, że wyciąga po nią rękę. Na ile opuszczają nas siły, na tyle Bóg przychodzi jednak ze swoją mocą.
Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje „magisterium słabości”, które starość potrafi nam wiarygodnie przypominać przez całe ludzkie życie. Ono otwiera decydującą perspektywę reformy całej naszej cywilizacji. Marginalizacja starości wywiera szkodliwy wpływ na wszystkie okresy życia, dlatego tym bardzie potrzeba, aby osoby w podeszłym wieku z hojnością uczyły innych również zrozumienia dla własnej kruchości i słabości.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.