W tym roku mija 25 lat od VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W czasie tej wizyty papieża zaznaczył, że "nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha". Zwrócił także uwagę, że na jedność starego kontynentu składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu.
Hasłem VI pielgrzymki papieża do Polski, która odbyła się w dniach 31 maja - 10 czerwca 1997 roku były słowa "Chrystus wczoraj, dziś i na wieki". Wzięło w niej udział ponad sześć milionów Polaków. W ciągu 11 dni Jan Paweł II odwiedził dwanaście miejscowości: Wrocław, Legnicę, Gorzów Wielkopolski, Gniezno, Poznań, Kalisz, Częstochowę, Zakopane, Ludźmierz, Dukle, Krosno i Kraków.
We Wrocławiu, podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego następca św. Piotra zaapelował o miłość i solidarność z potrzebującymi, zaś na lotnisku w Legnicy 2 czerwca mówił o sensie ludzkiej pracy. Zaznaczył wówczas, że przez nią "człowiek nie tylko przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie, jako człowiek, a także poniekąd bardziej +staje się człowiekiem+". Podkreślił, że "człowiek nie może być widziany, jako narzędzie produkcji". "Celem pracy - każdej pracy - jest sam człowiek. Dzięki niej winien się udoskonalać, pogłębiać swoją osobowość" - tłumaczył Polakom Jan Paweł II.
W czasie uroczystości w Legnicy apelował on do rodaków, aby wzięli odpowiedzialność za życie społeczne w kraju. "To jest wielkie zadanie, jakie stoi przed człowiekiem: pójść odważnie do świata; kłaść podwaliny pod przyszłość, by była ona czasem poszanowania człowieka; by była otwarta na Dobrą Nowinę! Czyńcie to w jednomyślności, która wyrasta z miłości do człowieka i z umiłowania Ojczyzny" - mówił papież.
Jan Paweł II zachęcał młodych ludzi zgromadzonych 2 czerwca 1997 roku na Polach Lednickich, aby nie bali się pójść za Chrystusem. "Wierzcie Jego słowom, wierzcie Jego miłości. W Nim jest nasze zbawienie. Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali" - powiedział Jan Paweł II. Zwrócił uwagę, że "nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb".
Przestrzegał także przed zniewoleniem konsumpcjonizmu. "Osoba ludzka, stworzona na obraz i podobieństwo Boga, nie może stać się niewolnikiem rzeczy, systemów ekonomicznych, cywilizacji technicznej, konsumizmu, łatwego sukcesu. () Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem" - zaapelował papież 3 czerwca na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wyznał wówczas, że liczy na młodych, ich zapał i oddanie Chrystusowi. "Znałem młodzież polską. Nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski zależy od was" - powiedział Jan Paweł II.
W czasie obchodów 1000. rocznicy śmierci św. Wojciecha - 3 czerwca w Gnieźnie - papież mówił o jedność chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu. Podkreślił, że "nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha". Wskazał, że "najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieki go umacniało chrześcijaństwo, ze swoją Ewangelią, ze swoim rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów". Zaznaczył, że obserwowany brak duchowej jedności kontynentu "wynika głównie z kryzysu j ej chrześcijańskiej samoświadomości".
W przemówieniu do prezydentów siedmiu państw Europy Środkowej papież zaapelował, aby "Europejczycy umieli zdecydowanie podjąć wysiłek twórczej współpracy, aby umacniali pokój między sobą i wokół siebie". "Nie można pozostawić żadnego kraju, nawet słabszego, poza obrębem wspólnot, które obecnie powstają" - zaznaczył.
W Zakopanem przed Wielką Krokwią 6 czerwca zaapelował do Polaków, aby nie wstydzili się krzyża. "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym" - mówił papież.
Jak zaznaczył - "dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali". "Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz" - wskazał Jan Paweł II.
W sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, które powstało, jako wotum dziękczynne za ocalenie życia po zamachu 13 maja 1981 r., Jan Paweł II 7 czerwca wyznał - "za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane". Zaznaczył, że "cierpienie przeżywane z Chrystusem jest najcenniejszym darem i najskuteczniejszą pomocą w apostolstwie".
8 czerwca 1997 roku papież wziął udział w obchodach 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego i kanonizował na Błoniach Krakowskich królową Jadwigę.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.