Kard. Nycz zaprosił Ukraińców przebywających w Polsce na pielgrzymkę na Jasną Górę

Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W sierpniu ze stolicy na Jasną Górę wyjdzie kilka grup pątników. Najstarszą jest 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (WPP) nazywana "paulińską". Pierwszy raz wyruszyła na Jasną Górę w 1717 r., kiedy 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, pątnicy wyjdą na tradycyjny szlak 6 sierpnia pod hasłem "Stworzył ich i posłał ich". "Chcemy odnowić w sobie świadomość misji, jaką człowiek-chrześcijanin pełni w świecie i to nie tylko poprzez życie rodzinne, zawodowe czy społeczne, ale przede wszystkim poprzez życie wiarą w moc sakramentów świętych, w tym szczególnie sakramentu eucharystii" - powiedział kierownik pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik.

"Stworzenie jest niepełne, jeśli nie ma w sobie dynamizmu posłania, lecz i posłanie byłoby bezzasadne, skoro swego początku nie miałoby w Bogu" - dodał.

W specjalnym przesłaniu video do pątników kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że WPP jest" +matką+ wszystkich pielgrzymek, które w Polsce narodziły się w czasie pierwszej "Solidarności" w poszczególnych diecezjach. "Ufam, że w tym roku wrócimy do normalnego pielgrzymowania po tej samej trasie, co wcześniej" - powiedział hierarcha.

Jako jedną z intencji kard. Nycz wskazał pątnikom "prośbę o pokój w Ukrainie". Ostrzegał, że "wojna wypowiedziana przez Rosję Ukrainie - niewinnemu krajowi, może się rozlać na całą Europę". Dodał, że "Polska uczestniczy w pomaganiu uchodźcom, którzy w liczbie 3,5 mln przybyli do sąsiednich krajów, głównie do nas". "Matka Boża w takich momentach jest nam szczególnie potrzebna, jako orędowniczka i pośredniczka" - podkreślił metropolita warszawski.

Zapowiedziała, że tegoroczna pielgrzyma będzie także czasem dziękczynienia Bogu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Zarówno Prymas Tysiąclecia, jak i Matka Elżbieta Róża Czacka potrzebni są nam, jako patroni na nasze trudne czasy" - stwierdził kard. Nycz. Powiedział, że "współczesny świat gubi się w warstwie aksjologicznej, warstwie wartości - dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych. Trzeba żebyśmy to wszystko zanosili na Jasną Górę i przedstawiali Bogu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej i polskich świętych" - zaapelował kardynał.

Nawiązał także do hasła pielgrzymki "Stworzył ich i posłał ich". "Jest to okazja do przypomnienia sobie, jaka jest nasza godność, że jesteśmy Bożymi dziećmi odkupionymi przez Jezusa Chrystusa, a równocześnie posłani, aby świadczyć o Ewangelii we współczesnym świecie" - wyjaśnił kard. Nycz. Zaznaczył, że "pełnia ludzkiego życie objawi się w chwale niebieskiej".

"Zapraszam naszych braci z Ukrainy mieszkających w Polsce, aby na miarę swoich przekonań, swojej wiary włączyli się w pielgrzymowanie na Jasną Górę" - zakończył metropolita warszawski.

WPP wyruszy na Jasną Górę 6 sierpnia ze stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Przed pandemią rokrocznie uczestniczyło w niej ponad 5 tys. osób.

W komunikacie przekazanym PAP poinformowano, że istnieje możliwość uczestnictwa w 311 WPP pielgrzymów używających podczas trasy tzw. samochodów towarzyszących.

Warunkiem jest dokonanie zapisu - wyłącznie w sposób stacjonarny - od 1 do 6 sierpnia w kościele przy ul Długiej 3 w Warszawie). Wówczas osoba taka otrzyma odpowiedni identyfikator wydany przez kierownika pielgrzymki, zawierający dane: imię i nazwisko, nr rejestracyjny pojazdu oraz numer grupy pielgrzymkowej.

"Kierowcy pojazdów towarzyszących zobowiązują się do zachowania bezwzględnego zakazu wjazdu na teren przeznaczony na noclegi pielgrzymów (pole namiotowe)" - zaznaczono w komunikacie.

Wskazano, że "osoby kierujące samochodami towarzyszącymi na wyraźną prośbę kierownika pielgrzymki, jego zastępcy, przewodnika czy też porządkowych służą podczas trwania pielgrzymki transportem osobowym pozostałych pielgrzymów, o ile zajdzie taka konieczność".

Na całej trasie pątnicy będą mogli liczyć na pomoc medyczną. "Będzie ona udzielana w grupie zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. W razie potrzeby zespół medyczny zdecyduje o wezwaniu karetki z lekarzem lub o transporcie do Pielgrzymkowego Punktu Medycznego (tzw. Głównego)" - wyjaśniono w regulaminie pielgrzymki.

Zaznaczono, że wyprzedzanie pielgrzymki i wcześniejsze docieranie na noclegi jest zabronione. W przypadku konieczności przejazdu samochodem, każdego pątnika obowiązuje zawsze przepustka wypisana przez kierownika pielgrzymki lub lekarza.

W dniach od 15 do 31 lipca zapisy na pielgrzymkę będą odbywały się poprzez stronę internetową: warszawa.paulini.pl Natomiast w dniach 1-5 sierpnia będzie można zapisać się stacjonarnie w Warszawie w kościele ojców paulinów przy ul Długiej 3, w godz. od 9.00 do 19.00.

Pauliński kościół św. Ducha w Warszawie został ogłoszony diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2019 r. Zgodnie z decyzją kard. Kazimierza Nycza ma być miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny, modlitwy w intencji życia poczętego i przebłagania za grzechy przeciwko życiu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
wiecej »