Reklama

Prezydent: Adam Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia

Adam Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia; "Za wolność naszą i waszą" - to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się na Ukrainie - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując 11. Narodowe Czytanie.

Reklama

W sobotnie południe w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się jedenasta edycja akcji Narodowe Czytanie. Prezydent i pierwsza dama jako pierwsi odczytali fragment tegorocznej lektury, którą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Inaugurując akcję prezydent ocenił, że dla Polski i Polaków epoka romantyzmu ma szczególne znaczenie. "Romantyzm, przede wszystkim ten Mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, nie miała swojej państwowości" - mówił Duda.

"Poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania, poczucie niezrozumienia w relacji pomiędzy Polską a innymi państwami i narodami, wewnętrzne idealizowanie ojczyzny (...) miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza" - powiedział prezydent.

Mickiewicz - mówił Duda - był poetą wspólnotowym. "Dzisiaj to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem" - powiedział.

Prezydent mówił, że Mickiewicz i epoka romantyzmu budowali postawy Polaków na następne stulecia. "+Za wolność naszą i waszą+ - to romantyczne hasło obowiązujące do dzisiaj, kiedy popatrzymy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie" - stwierdził.

Wskazywał, że Ukraińcy walczą o swoją wolność i niepodległość, a Polacy od miesięcy wspierają swoich sąsiadów. "To jest właśnie postawa romantyczna: bezinteresowne poświęcenie się dla idei, bez zastanowienia się jakie będą moje konsekwencje, czy ja coś na tym stracę" - dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przekazała, że w tegoroczne Narodowe Czytanie zaangażowało się - rekordowe - 5 tysięcy podmiotów, czyli ponad 1500 więcej niż w minionym roku. Stwierdziła, że tegoroczna lektura - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - jest istotna dla polskiej tożsamości. "Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden zbiór wierszy nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na kulturę całego narodu" - powiedziała pierwsza dama.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały wydane w Wilnie w 1822 r. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, a jednocześnie nawiązuje do ludowej wyobraźni.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku "„Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W ubiegłym roku lekturą była natomiast "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama