Caritas Polska rozszerza działania na Ukrainie, włączając ten kraj w program „Rodzina rodzinie”. „Jeśli otrzymamy pomoc finansową, przeznaczymy ją na remont domu. Dzieciom kupimy jedzenie, witaminy i wszystko inne” — mówi Anżeła, jedna z osób korzystających ze wsparcia.
Kobieta wspomina jak w pierwszych dniach wojny w jednej chwili pozbawiono ją miejsca zamieszkania.
28-ego [lutego] pojawiły się [rakiety], nie wiem skąd. Spadły obok naszego budynku, jakieś 500 metrów. Wszystkie okna były powybijane. Wszystko, co było w domu, wszystko zostało zniszczone. Zadzwoniłam do córki, mówię: «Córuniu, nasz dom został zniszczony». Wszystko. Tak jakby życie się wtedy skończyło. Cóż... Mieszkać nie mieliśmy gdzie, a była zima, było zimno. Przenieśliśmy się do sąsiedniej wsi. I wysłaliśmy [dalej] nasze dzieci. Dzięki Bogu, że są takie kraje, które przygarnęły nasze dzieci i wnuki, jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, wszystkim bardzo dziękujemy za to wsparcie.
Dobytek życia utraciła również Swietłana. Pragnie, aby już więcej nie strzelali, a także aby dzieci mogły wrócić do szkoły. Opowiada również o trudnej sytuacji, w jakiej się znajduje:
Sama jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Ale żeby znaleźć pracę, trzeba z kimś zostawić dzieci. Ja nie mogę ich zostawić i dlatego nigdzie nie pracuję. Utrzymujemy się z państwowych środków. Pieniędzy wystarcza na jedzenie, ale brakuje na buty czy ubrania, bo one kosztują. [Mamy] tylko na jedzenie i drewno opałowe, i jeszcze jakieś mniejsze zakupy.
Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki tłumaczy, że do programu „Rodzina rodzinie” zakwalifikowano „500 najuboższych rodzin dotkniętych skutkami wojny”. Otrzymują one comiesięczne wsparcie finansowe. „Dzięki temu wsparciu rodziny mogą stanąć na nogi, odbudować zniszczone domy, kupić żywność i opłacić rachunki”. Caritas zachęca do wzięcia udziału w tej akcji.
Można wesprzeć potrzebujące rodziny pozostające na Ukrainie dokonując wpłaty lub deklarując regularne wsparcie na stronie caritas.pl/rodzina lub wysyłając SMS o treści RODZINA pod nr 4260, aby dowiedzieć się, jak pomóc rodzinom na Ukrainie.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Przeczytaj: Ukraina: rosyjscy żołnierze niszczą wszystkie mosty w zachodniej części obwodu chersońskiego
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.