Minister Maląg wręczyła odznaczenia zasłużonym dla rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej

Szefowa MRiPS Marlena Maląg wręczyła w poniedziałek odznaczenia Primus in Agendo za osiągnięcia w zakresie rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej. Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji - napisał w liście do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystość wręczenia nagród Primus in Agendo i wyróżnień za osiągnięcia w zakresie deinstytucjonalizacji i rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie.

Listy do uczestników wydarzenia skierowali prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda w liście odczytanym przez doradcę prezydenta Paulinę Malinowską-Kowalczyk podkreślił, że upowszechnianie rodzinnych form pieczy zastępczej jest ważnym elementem realizowanej obecnie polityki prorodzinnej.

Przypomniał, że "działania w tym zakresie prowadzone są w naszym kraju nieprzerwanie od roku 1999, to znaczy od drugiej reformy samorządowej, w której ramach zadania z zakresu pieczy zastępczej powierzono powiatom".

"Ważnym krokiem na tej drodze było uchwalenie w roku 2012 oraz wdrożenie przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej" - zaznaczył prezydent.

Jak dodał, kolejny etap działań w tym zakresie wyznacza przyjęta przez rząd w czerwcu 2022 roku "Strategia rozwoju usług społecznych", ukierunkowana na rozwijanie środowiskowych form wsparcia w pięciu obszarach, w tym w pieczy zastępczej.

Prezydent zwrócił uwagę, że prowadzenie rodzinnych form pieczy zastępczej nie jest zadaniem łatwym, dlatego rodzicielstwo zastępcze wymaga odpowiedniego wsparcia.

"Składają się na nie kompleksowe działania, które obejmują pomoc w rozwoju samych dzieci powierzonych pieczy, wzmacnianie rodzin i opiekunów zastępczych oraz pracę socjalną z rodzicami biologicznymi. Wymaga to metodycznego podejścia i konsekwencji w działaniu. Tym bardziej warto wyróżniać i ukazywać jako wzór te powiaty, w których takie działania przynoszą wymierne efekty" - podkreślił Andrzej Duda.

List od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Urszula Rusecka. "Ufam, że zaangażowanie i aktywna samorządowa działalność w obszarze szeroko pojętego rodzicielstwa zastępczego stanie się wzorem do naśladowania a jednocześnie będzie źródłem inspiracji do wzbogacenia działań realizowanych przez innych, lokalnych włodarzy" - napisała marszałek Sejmu.

Podziękowała laureatom za empatię, wrażliwość, a jednocześnie dogłębne zrozumienie problemów pieczy zastępczej.

"Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji, jakich można się podjąć, i nigdy tego nie ukrywałem: jedna z niezwykle mi bliskich" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez minister rodziny Marlenę Maląg. Wskazał, że "każde dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości, akceptacji i rodzinnego ciepła, nie każde ma jednak szczęście od urodzenia wzrastać w rodzinie, która obdarza je tym co niezbędne do godnego życia i rozwoju".

Zwracając się do uczestników uroczystości, Morawiecki podkreślił, że wykonują zadania, które nie sposób przecenić.

"Wasza praca daje szanse na obdarzenie dzieci miłością i szacunkiem, budowanie w nich wiary we własne siły i po prostu lepszą przyszłość. Niesiecie też bezcenną pomoc w walce z ich często traumatycznymi doświadczeniami. Serdecznie za to wszystko dziś za to uhonorowanym dziękuję" - napisał. "Z pewnością mamy świadomość, że miłość do dzieci i dojrzałego rodzicielstwa nie da się zapisać ustawowo, ale wiemy także, że należy tworzyć rozwiązania wspierające tych, którzy za cel swoich działań obrali dobro dziecka i rodziny" - zaznaczył.

Szefowa MRiPS zapewniła, że rząd troszczy się o polskie rodziny, poprzez wszystkie działania, które są podejmowane od siedmiu lat. Wymieniła programy: "Rodzina 500 plus", "Dobry start", świadczenie "Mama4 plus", "Maluch plus", rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie opieki żłobkowej. "To są programy, to są konkretne działania w materii finansowego wsparcia rodzin, ale bardzo ważne jest tworzenie dobrego klimatu wokół rodzin" - powiedziała Maląg.

"Tak jak pan premier napisał, nie wszystkim dzieciom jest dane wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej, różne są sytuacje" - zaznaczyła minister.

Wskazała, że obecnie już blisko 80 proc. dzieci przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej. Jak mówiła, istotne są dobre rozwiązania wprowadzone w ustawie o pieczy zastępczej, z myślą przede wszystkim o dobru dziecka. Według minister rodziny to jasny i czytelny sygnał, że idziemy w kierunku deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej.

Wiceminister rodziny Barbara Socha poinformowała, że wyróżnienie za działalność na rzecz deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej otrzymało miasto Chełm oraz powiaty: chełmski, kamiennogórski, karkonoski, kartuski, łosicki, sępoleński, słupecki, turecki i zwoleński.

Odznaki Primus in Agendo zostały wręczone przedstawicielom dwóch powiatów: kartuskiego i tureckiego.

"Wszystkim wyróżnionym dziękuję za działania wskazujące na dobre rozumienie idei deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej i tworzenie atmosfery sprzyjającej rozwojowi rodzinnych form pieczy zastępczej" - podkreśliła wiceminister Socha.

Podczas wydarzenia można było obejrzeć prezentacje prac młodej malarki Wanessy Bąkowskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
1°C Sobota
wieczór
wiecej »