Bachledówka. Ostatnie pożegnanie znanego paulina o. Stanisława Jarosza

23 listopada w sanktuarium na Bachledówce odbyły się uroczystości pogrzebowe paulina o. Stanisława Jarosza, krajowego moderatora dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce, w parafii w Czerwiennem, niedaleko Zakopanego. Przewodniczyli im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, który wcześniej był biskupem pomocniczym w Częstochowie. - Nasze drogi z o. Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

Wikariusz generalny paulinów o. Michał Lukoszek w kazaniu przypomniał, że o. Jarosz czerpał wiele z nauki św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. - Miał niezwykłą przyjemność tutaj, u siebie na Bachledówce, spotykać się z nimi. To zostało w jego sercu, także tym, które biło w czasie życia kapłańskiego - zauważył o. Lukoszek.

- Ojciec Stanisław był człowiekiem potrafiącym jednać sobie ludzi, obdarzonym niezwykłą charyzmą głoszenia słowa Bożego. Cechowały go życzliwość, pogoda ducha, otwartość i wyrozumiałość względem swoich współbraci, a także osób świeckich. Od szeregu lat z gorliwością angażował się w wiele ruchów ewangelizacyjnych. Był człowiekiem Jasnej Góry, nieodłącznie związany z Maryją w znaku jasnogórskiej ikony. Wszędzie starał się propagować kult Matki Bożej, szczególnie podczas nawiedzenia kopii jasnogórskiej ikony na terenie Polski - wspominał z kolei o. Arnold Chrapkowski, generał paulinów.

Uroczystości pogrzebowe uświetnili górale z OSP Czerwienne Górne, pełniąc wartę honorową przy trumnie z ciałem zmarłego kapłana, na której w czasie Mszy św. postawiono kielich i położono stułę. W czasie konduktu pogrzebowego trumnę nieśli górale w regionalnych strojach, przygrywała też kapela podhalańska.

Na Bachledówkę przybyło bardzo wielu kapłanów, w tym paulini i księża diecezjalni, siostry zakonne z różnych zgromadzeń.

Ojciec Jarosz spoczął na cmentarzu na Bachledówce, w pobliżu tamtejszego sanktuarium. W dniu pogrzebu rozpościerała się stamtąd piękna panorama na ośnieżone tatrzańskie szczyty.

Ojciec Stanisław pochodził z Czerwiennego. W 1968 r. wyjechał do Niższego Seminarium Duchownego Diecezji Częstochowskiej, gdzie w czerwcu 1972 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. W tym samym roku rozpoczął nowicjat u paulinów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Po nich został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, które ukończył licencjatem w 1982 roku. Po studiach wrócił do Polski i pracował duszpastersko na Jasnej Górze oraz w Wieruszowie. Od 1985 r. przez 5 lat był prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie na Skałce. W 1990 r. został przeorem klasztoru warszawskiego oraz kierownikiem Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W tym czasie wraz ze wspólnotą Straż Pokoleń był inicjatorem powstania Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Warszawie, gdzie 2 lutego 1987 r. zostały złożone pierwsze przyrzeczenia DADP. Po zakończeniu kadencji przeora w Warszawie w 1996 roku o. Stanisław został przeniesiony na Jasną Górę i mianowany referentem ds. nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Po 5-miesięcznej posłudze w 1996 r. został mianowany pierwszym przeorem i proboszczem paulińskiej parafii NMP Częstochowskiej w Toruniu.

W 2002 r. na Kapitule Generalnej zakonu został wybrany na urząd definitora generalnego. Po 6-letniej posłudze w 2008 r. o. Stanisław został mianowany przeorem klasztoru i proboszczem parafii św. Ludwika we Włodawie. Po zakończeniu tej funkcji w 2014 r. pozostał we Włodawie.

W 2015 r. został mianowany przez o. Arnolda Chrapkowskiego moderatorem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W czerwcu 2015 r. o. Stanisław wrócił na Jasną Górę i ponownie został mianowany referentem ds. nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafiach na terenie Polski.

W 2017 r. biskupi zgromadzeni na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski powołali o. Stanisława na krajowego moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego na 5-letnią kadencję.

W 2018 r. o. Stanisław został przełożonym klasztoru i proboszczem parafii św. Wojciecha w Brdowie. Kilka miesięcy temu został powołany na drugą kadencję krajowego moderatora DADP.

Ojciec Stanisław jest też autorem wielu publikacji z zakresu życia duchowego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
21°C Środa
rano
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
25°C Czwartek
noc
wiecej »