"Muzyka nie jest tylko wydarzeniem estetycznym czy artystycznym. Bywa wyznaniem wiary i hymnem śpiewanym na cześć Boga" - podkreśla przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP i delegat KEP ds. muzyki kościelnej w przesłaniu z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii.
Biskup Greger w przesłaniu z okazji liturgicznego wspomnienia patronki muzyki kościelnej podkreśla, że „muzyka to wyjątkowy owoc wyrastający z głębi ludzkiego ducha. Potrafi ukoić, rozweselić, wzruszyć”. W tym kontekście zaznacza wyjątkowość muzyki sakralnej. „Dobór środków artystycznego wyrazu, przy odpowiednim wsparciu tekstem sakralnym – Biblią czy poezją religijną – sprawia, że powstawały i wciąż mogą pojawiać się dzieła unikatowe w skali światowej kultury” – pisze.
Delegat KEP ds. muzyki kościelnej dziękuje tym, którzy na co dzień tworzą czy też wykonują muzykę sakralną i przyczyniają się do jej rozwoju. „Myślą i pamięcią modlitewną ogarniam wszystkich posługujących na instrumentach organowych, dyrygentów, chóry, schole muzyczne, psałterzystów i kantorów, członków orkiestr i osoby stanowiące zespoły wokalno-instrumentalne. Proszę Boga, aby nieustanne wstawiennictwo świętej Męczennicy z III wieku, Patronki muzyki kościelnej, przynosiło w przestrzeni muzyki kościelnej oraz w codzienności, liczne i trwałe owoce” - pisze.
Publikujemy pełny tekst przesłania:
Muzyka to wyjątkowy owoc wyrastający z głębi ludzkiego ducha. Potrafi ukoić, rozweselić, wzruszyć. W nurcie swojej religijności trafnie to odkryli starożytni Grecy i Rzymianie, łącząc istnienie muz jako opiekunek sztuk pięknych i nauk z ojcostwem bogów. W starożytnym przestawieniu muza sakralnej poezji chóralnej jest bez atrybutu, a wyróżnia ją spośród innych głęboka refleksja. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ muzyka nie jest tylko wydarzeniem estetycznym czy jakimkolwiek ozdobnikiem artystycznym. Bywa, że jest także wyznaniem wiary, hymnem śpiewanym na cześć Boga Stwórcy, wyrazem uwielbienia za dar piękna i dobra, które wszczepił w człowieka.
W stopniu wyjątkowym te wszystkie odczucia dochodzą do głosu w muzyce sakralnej. Dobór środków artystycznego wyrazu, przy odpowiednim wsparciu tekstem sakralnym – Biblią czy poezją religijną – sprawia, że powstawały i wciąż mogą pojawiać się dzieła unikatowe w skali światowej kultury. Mecenat Kościoła ma tutaj nie dające się ogarnąć i przecenić zasługi, począwszy od chorału gregoriańskiego, a skończywszy na polifonii oraz utworach symfonicznych i oratoryjnych. Nie każdy utwór inspirowany Pismem Świętym czy tekstami religijnymi wykonywany jest w kościołach; nie wszystkie dzieła zasługują na miano muzyki kościelnej czy liturgicznej, ale stanowią pomnik inspiracji płynącej od Boga.W dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii pragnę podziękować tym, którzy na co dzień posługują dla tej sprawy. Myślą i pamięcią modlitewną ogarniam wszystkich posługujących na instrumentach organowych, dyrygentów, chóry, schole muzyczne, psałterzystów i kantorów, członków orkiestr i osoby stanowiące zespoły wokalno-instrumentalne. Proszę Boga, aby nieustanne wstawiennictwo świętej Męczennicy z III wieku, Patronki muzyki kościelnej, przynosiło w przestrzeni muzyki kościelnej oraz w codzienności, liczne i trwałe owoce.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.