Jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego

Nawróciła swojego męża i jego brata, którzy również oddali życie za Chrystusa.

Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Niestety, o świętej tak bardzo popularnej i czczonej w Kościele posiadamy bardzo mało informacji historycznych. Zasadniczym dokumentem jest pochodzący z V wieku opis jej męczeńskiej śmierci. Według niego Cecylia była dobrze urodzoną Rzymianką. Przyszła na świat na początku III w. Według starej tradycji z miłości do Chrystusa złożyła ślub czystości, chociaż rodzice obiecali już jej rękę również dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. 

W przeddzień ślubu Cecylia opowiedziała mu o swym postanowieniu i o wierze chrześcijańskiej. Pozyskała swego męża oraz jego brata Tyburcjusza, którzy przyjęli chrzest. Wkrótce potem wybuchło prześladowanie chrześcijan. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. 

W ikonografii św. Cecylia przedstawiana jest m.in. w tunice z palmą męczeńską w dłoni. Czasami gra na organach. Towarzyszą jej: anioł, instrumenty muzyczne, płonąca lampka, miecz, wieniec z białych i czerwonych róż - oznaczających jej niewinność i męczeństwo.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  22.11.2017 10:40
  Modlitwa do św. Cecylii

  Cecylio Święta, Patronko Nasza
  Dziś chwałę Twoją ziemski chór ogłasza
  Strażniczko harmonii,
  z tonów czynisz piękny splot
  By dźwięcznym, czystym był wspólny głos.

  Nauczycielko cierpliwości i wytrwania
  Przyjm prośby nasze i błagania
  By śpiewało nam się lżej
  W swej opatrzności głos każdy miej
  Doskonała Pieśniarko, Artystko w Niebiosach
  Śpiewasz cudownie, Panu grasz na organach
  Odkryj nam uczniom Twym skrawek Nieba
  Bo dzisiaj dla Ciebie hymn rozbrzmiewa!

  Koronki do św. Cecylii: http://rozance-i-koronki.blog.pl/tag/koronki-do-sw-cecylii/
 • Gość
  22.11.2017 11:16
  "Z końcem XVI w. kardynał tytularny bazyliki św. Cecylii w obecności świadków dokonał identyfikacji relikwii św. Cecylii. W sarkofagu odnaleziono cyprysową skrzynię, a w niej nietknięte przez czas ciało leżące na prawym boku przykryte jedwabnym welonem przesiąkniętym krwią, pod nim widoczna była suknia przetykana złotą nicią. Wezwano rzeźbiarza Stefano Maderno by sporządził rysunek ciała św. Cecylii. Następnie wykorzystał on ten rysunek do wyrzeźbienia marmurowego posągu przedstawiającego św. Cecylię w pozycji, w jakiej odnaleziono jej ciało w 1599”. (wg Wiki).
  Obecnie figura ta znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki św. Cecylii w Rzymie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  wiecej »