W Muzeach Watykańskich podpisano we wtorek formalny akt przekazania Grecji trzech fragmentów z Partenonu w Atenach, przechowywanych dotąd w Watykanie. Decyzję o ich przekazaniu stronie greckiej podjął papież Franciszek w grudniu zeszłego roku.
Stolica Apostolska przypomniała, że papież uznał to za "konkretny znak szczerego pragnienia podążania ekumeniczną drogą świadectwa prawdy".
Watykan poinformował dziennikarzy, że we wtorkowej uroczystości podpisania dokumentu o przekazaniu trzech fragmentów świątyni na Akropolu uczestniczyli przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i jego gubernator kardynał Fernando Vergez Alzaga, reprezentant prawosławnego arcybiskupa Aten, zwierzchnika Kościoła Grecji Hieronima II - Papamikroulis Emmanouil, grecka minister kultury Lina Mendoni oraz dyrektor Muzeów Watykańskich Barbara Jatta. Ceremonia odbyła się w części muzeów, gdzie przechowywane są zabytki starożytności.
Ponadto ogłoszono, że specjalna uroczystość odbędzie się 24 marca w Atenach z okazji przywiezienia fragmentów Partenonu. Udział w niej weźmie przedstawiciel watykańskiej dykasterii do spraw jedności chrześcijan.
Do Aten powrócą następujące zabytkowe fragmenty: głowa konia z zachodniego frontonu budowli, gdzie przedstawiony został spór Ateny z Posejdonem o panowanie nad Attyką, a także płaskorzeźba z głową dziecka oraz głowa mężczyzny.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.