Reklama

Pogłębia się konflikt we wschodniej części DRK

W odpowiedzi na obecną sytuację UE uruchomiła humanitarny most powietrzny (Humanitarian Air Bridge - HAB) we współpracy z organizacjami humanitarnymi w celu dostarczania artykułów pierwszej potrzeby ofiarom konfliktu. Pierwszy samolot ląduje w Gomie 10 marca.

Reklama

Ataki grup zbrojnych i przemoc zagrażają ludności we wschodnich prowincjach Demokratycznej Republiki Konga (DRK) od prawie trzech dekad lat. W regionie działa ponad 120 grup, a w ciągu ostatnich miesięcy odnotowano dramatyczny wzrost liczby ataków na ludność cywilną.

Tylko w ciągu minionego miesiąca prawie 300 tys. osób opuściło tereny Rutshuru i Masisi w prowincji Kiwu Północne.

UNHCR (Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) ostrzega przed nasilającą się katastrofą humanitarną we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, gdzie nieustannie trwają walki między siłami rządowymi a rebelianckimi grupami, które doprowadziły do ucieczki setek tysięcy bezbronnych cywilów.

VICE News Stomping Out Rebellion in DR Congo

 

Jak wskazuje rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh, cytowany przez Al Jazeerę, "cywile płacą krwawą cenę za ten konflikt, w tym kobiety i dzieci, które ledwo uniknęły przemocy, teraz śpią na powietrzu w spontanicznych lub zorganizowanych miejscach, wyczerpane i po traumatycznych przeżyciach”.

Wskutek przemocy, utrudniona pozostaje dostawa pomocy humanitarnej, w niektórych częściach Kiwu Północne.

W połowie stycznia agencja pomocy ONZ OCHA poinformowała, że 12 organizacji humanitarnych zostało zmuszonych do ograniczenia swoich działań w niektórych częściach prowincji Ituri z powodu postępujących ataków.

W 2021 r. rząd ogłosił stan oblężenia w Kiwu Północnym i sąsiednim Ituri, poddając je władzy wojskowej, próbując zaradzić kryzysowi bezpieczeństwa. Niestety przemoc nie ustąpiła.

Po czwartkowym nocnym ataku islamistycznej ADF na wioskę Mukondi, 30 km na południe od miasta Beni w prowincji Kiwu Północne, gdzie zginęło ok. 40 osób, starcia wybuchły ponownie w piątek w pobliżu Gomy, stolicy Kiwu Północnego.

 

Tym razem pomiędzy rebeliantami M23 a siłami rządowymi. Do wymiany ognia doszło również około 70 km na północ od Gomy.

DR Konga oskarża Rwandę o wspieranie M23. Kigali zaprzecza oskarżeniom.

 

Trwające przez lata starcia w DR Konga spowodowały przesiedlenia ponad 5,8 ludności. Uchodźcy wewnętrzni (IDP) zmagają się z brakiem schronienia, wody, sanitariatów, żywności, problemami zdrowotnymi.

W odpowiedzi na obecną sytuację UE uruchomiła humanitarny most powietrzny (Humanitarian Air Bridge - HAB) we współpracy z organizacjami humanitarnymi w celu dostarczania artykułów pierwszej potrzeby ofiarom konfliktu. Pierwszy samolot ląduje w Gomie 10 marca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama