Nowa ewangelizacja powinna być realizowana za pośrednictwem nowoczesnych, cyfrowych środków przekazu, z internetem na czele – podkreślił Marcin Przeciszewski na obradach Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.
Mówiono też o potrzebnie integracji mediów katolickich w zakresie wspólnego poszukiwania reklamodawców. Bowiem przychody z reklam w mediach kościelnych są znikome, wielokrotnie mniejsze niż w mediach świeckich. Wysunięty został pomysł powołania wspólnego, silnego katolickiego domu medialnego, który mógłby stać się realnym partnerem dla reklamodawców ze sfery poważnego biznesu.
O niepokojącym zjawisku narastania w Polsce podziałów społecznych oraz o potrzebie dialogu mówił ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. Wskazał, że osią tych podziałów nie są istotne różnice ideologiczne, gdyż podziały te mają miejsce w łonie dawnego obozu „Solidarności”. Dlatego towarzyszyć im musi tak silna agresja, gdyż to ona ułatwia jasne odcięcie się od przeciwnika politycznego. Podziały te wspierają zdecydowanie media, gdyż – ze względu na poziom emocji – stają się one towarem, który najłatwiej się sprzedaje. Dodatkowy problemem jest niedopuszczanie do głosu w przestrzeni publicznej pewnych grup społecznych, co prowadzi do ich faktycznego wykluczenia. Przykładem tego są tzw. moherowe berety.
Zdaniem ks. Zielińskiego podziały te przenoszone są w obręb wspólnoty katolickiej w Polsce, co kreuje w niej zupełnie niepotrzebne napięcia, prowadzące do pewnej dekompozycji. Dodatkowym problemem jest także chęć instrumentalnego posługiwania się Kościołem przez polityków. Przed tym Kościół musi się bronić, co jednak nie może prowadzić do wyeliminowania dyskusji na tematy polityczne z mediów katolickich. Media katolickie – jego zdaniem – więcej powinny mówić o tym, czego społeczeństwo oczekuje od polityków, niż stwarzać im przestrzeń do autoprezentacji w tychże mediach.
Zdaniem redaktora naczelnego „Idziemy” istnieje w Polsce pilna potrzeba dialogu, ale rozumianego nie jako łatwy kompromis relatywizujący różnice i postawy, lecz opartego na prawdzie, tak jak tego uczy Kościół.
Obrady Rady będą kontynuowane w piątek 24 marca.
Przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu jest abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W dzisiejszym spotkaniu w Straszynie pod Gdańskiem uczestniczyli także: bp Adam Lepa, bp Józef Szamocki, Andrzej Drzycimski, ks. Marek Gancarczyk, Adam Hlebowicz, ks. Józef Kloch, ks. Wojciech Mikulski SJ, Marcin Przeciszewski, Sylwia Sułkowka, ks. Maciej Szczepaniak i ks. Henryk Zieliński.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.