Kard. Mueller laureatem nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2023

Kard. Gerhard Mueller, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji nauki wiary został laureatem nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - złotego Feniksa 2023 - ogłoszono w czwartek, w czasie otwarcia w Warszawie XXVIII Targów Wydawców Katolickich.

Blisko 120 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentuje książki podczas XXVIII Targów Wydawców Katolickich, które potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

W czasie uroczystego otwarcia targów ogłoszono laureata nagrody głównej Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Złotego Feniksa 2023 otrzyma w tym roku teolog, kard. Gerhard Mueller, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji nauki wiary. Kapituła nagrodziła go za "umiejętne przedstawianie w tych trudnych czasach poważnych kwestii dogmatycznych przekazu wiary Kościoła m.in. w przełożonej na wiele języków świata pozycji "Dogmatyka katolicka".

"Kardynał Gerhard Ludwig Mueller to autentyczny człowiek wiary, który w ogłoszonym +Manifeście wiary+ wyraża swój głośny krzyk w sprawach wiary i nauczania tego, co przeciwstawia się najgorszym oszustwom obecnego czasu, a którym stanowczo sprzeciwia się Katechizm Kościoła Katolickiego" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak zaznaczono, "w obecnych trudnych czasach, zarówno dla Kościoła, jak i naszej Ojczyzny, kard. Gerhard Ludwig Mueller pozostaje trwałym filarem, niepodważalnym i autentycznym autorytetem, przede wszystkim zaś duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła".

Feniksa Specjalnego przyznano w tym roku ośmiu osobom. Otrzymał go wychowawca kilku pokoleń teologów, ks. prof. dr hab. Edwarda Staniek za "wytrwałe organizowanie życia akademickiego i naukowego". Kapituła zwróciła uwagę, że duchowny jest autorem "ponad 70 publikacji książkowych, przede wszystkim dedykowanych tematyce ewangelizacyjnej, które trafiły do ogromnej rzeszy czytelników - nie tylko w Polsce, ale także - dzięki tłumaczeniom - w kilku krajach Europy Wschodniej i Środkowej".

Feniksa Specjalnego 2023 przyznano również założycielowi Wydawnictwa Biały Kruk Leszkowi Sosnowskiemu, "za wytrwałe promowanie polskiej myśli patriotycznej o dużym znaczeniu dla Kościoła i Polski"; Małgorzacie Żaryn "za zainicjowanie marszu papieskiego w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II" zaznaczając, że "jej inicjatywa jest przykładem synodalnego przebudzenia laikatu", Barbarze Konarskiej "w podziękowaniu za zainicjowanie ogólnopolskiego marszu papieskiego w obronie dobrego imienia Jana Pawła II"; założycielowi Polskiego Centrum św. Hildegardy - dr Alfredowi Walkowskiemu za "ponad ćwierć wieku trudu na rzecz popularyzacji w naszym kraju i za granicą kultu i wiedzy o św. Hildegardzie z Bingen, propagowania stylu życia opartego na świadomości ekologicznej".

Feniks Specjalny "medialny" kapituła przyznała TVP Polonia, która świętuje w tym roku 30 lat istnienia. Doceniono "konsekwentne trwanie na straży wartości religijnych i narodowych" oraz "produkcję bogatej oferty kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej, która sprawia, że każdy z naszych rodaków, niezależnie od miejsca na świecie, w którym przebywa, może w każdej chwili poczuć i pielęgnować w sobie ducha polskości"

Feniksa Specjalnego 2023 w dziedzinie "multimedia" otrzymało w tym roku Polskie Radio S.A. W uzasadnieniu wskazano, że jest to "uhonorowaniem ewangelizacyjnego zaangażowania wyrażonego za pośrednictwem stałej aktywności informacyjnej o działalności Stolicy Apostolskiej, transmisji z krajowych i światowych wydarzeń religijnych, realizacji słuchowisk dokumentalnych oraz reportaży przypominających postacie zasłużone dla Kościoła i naszej Ojczyzny".

Feniks Specjalny "poetycki" otrzyma Robert Gawłowski "za poezję, która w subtelny sposób naznacza granicę między sacrum i profanum, (...) ukazującą ponadczasowe archetypy oraz "zachęca czytelnika do dialogu w wymiarze egzystencjalnym i prowadzi do spotkania w Słowie".

W ramach 19 kategorii uhonorowano najbardziej wartościowe z ponad 300 publikacji wydanych w 2022 r. i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali i koncertu w sobotę 1 października 2022 r. godz. 19.30 w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

W czasie targów, obok książek prezentowana jest także bogata oferta publikacji elektronicznych, książek audio i filmowych, na którą złoży się kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych - powiedział prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski.

W programie targów są spotkania z autorami publikacji i debaty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
wiecej »