W drugim dniu ogólnopolskiego forum organizowanego przez Alpha Polska tematem przewodnim była parafia, a konkretnie „Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii”. Wydarzenie odbywa się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”.
Wśród prelegentów całodniowej sesji wykładowej znaleźli się duchowni i świeccy z Kościoła Rzymskokatolickiego, jak również innych wyznań chrześcijańskich. Wykłady zaprezentowali między innymi: abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, Maria Gonzalez Dyne (Alpha International – Wicedyrektor ds. Alpha w kontekście katolickim), Peter Wojcik (Archidiecezja Chicago – Dyrektor Wydziału Katechetycznego i Duszpasterstwa Młodzieży oraz proboszcz parafii św. Klemensa w Chicago), James Mallon (inicjator Divine Renovation Ministry), John Quinn (Dyrektor Strategiczny Alpha Irlandia), Nicky Gumbel (pastor Kościoła anglikańskiego, współtwórca programu Alpha), Radosław Rakowski (proboszcz Parafii Łacina w Poznaniu).
– Przeciwieństwem misji jest wyłącznie konserwacja albo jedynie konserwacja. Natomiast konserwacja sama w sobie nie jest przeciwieństwem misji, jest tak samo troską o przyszłość, jest narzędziem zakorzenienia – mówił abp Grzegorz Ryś we wprowadzeniu do Forum Alpha.
Metropolita łódzki – jako jeden z gospodarzy spotkania – odwołując się do dokumentu z Aparecidy mówiącego o nawróceniu pastoralnym i o Nowej Ewangelizacji powiedział między innymi: „Jak nam się marzy misja permanentna, to nie chodzi o rozmaite techniki, sposoby, a narzędzia mogą używać ci, którzy są brzemienni Jezusem. Jak nie jesteś brzemienny Jezusem, to urodzisz wiatr. Możesz mieć najlepsze narzędzia, ale nic z tego nie będzie!” – zauważył duchowny.
Posłuchaj całego wprowadzenia abp. Rysia:
Prelegenci prezentując różne spojrzenia na temat parafii jako wspólnoty, w której chrześcijanie wzrastają w wierze, próbowali odpowiedzieć na konkretne pytania: Jak docierać z Ewangelią do obojętnych? Jak budować parafię w oparciu o relacje? Jak wykorzystać Alphę jako metodę dzielenia się wiarą? Jak pozyskiwać i formować aktywnych parafialnych liderów? Jak budować płaszczyzny współpracy księży i świeckich? Czego możemy nauczyć się od Kościołów poddanych presji sekularyzacji? Na czym polega program „Boża Renowacja”?
Czytaj też:
Jak zauważa Antoni Tompolski, odpowiedzialny za Apha Polska – aktualnie na terenie Polski znajduje się blisko 400 miejsc, gdzie odbywają się kursy Alpha. – To dość duży wzrost, dostrzegalny po czasie pandemii. Alpha to konkretna propozycja nie tylko dla parafii, ale dla różnych wspólnot, które chcą się rozwijać. Chcemy być na terenie każdej diecezji i mamy nadzieję, że kiedyś będzie to jedna z propozycji w każdej parafii, a przynajmniej w każdym dekanacie, by ten program był realizowany, by każdy, kto się w tym widzi, mógł ten kurs realizować – tłumaczy odpowiedzialny za Kursy Alpha w Polsce.
Kurs Alpha to 10 cotygodniowych spotkań organizowanych przez wspólnoty chrześcijańskie, w których mogą brać udział ludzie wszystkich wyznań, jak i ludzie, którzy w Boga nie wierzą w ogóle. Celem spotkań jest dyskusja na temat wiary.
Archidiecezja Łódzka
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.