Watykan rozpoczyna prace nad zachowaniem i udostępnieniem audiowizualnych materiałów ważnych dla Kościoła. W tym celu po raz pierwszy zebrał się dziś komitet nowej fundacji Memorie Audiovisive del Cattolicesimo – Audiowizualne Archiwa Katolicyzmu.
Papież wyraził wsparcie dla tego przedsięwzięcia, podkreślając, że „z powodu zaniedbań, braku środków i wiedzy fachowej” Kościół już utracił znaczną część dokumentacji audiowizualnej ostatnich dwóch wieków. Dlatego pilnie trzeba temu zapobiegać.
Na czele nowo powołanej fundacji stanął ks. Dario Viganò, wicekanclerz papieskich akademii nauk i były prefekt Dykasterii ds. Komunikacji. Franciszek przyznał, że nowej instytucji udało się zaangażować najważniejsze instytucje archiwalne, filmowe i akademickie. Dodał, że przewiduje się możliwość powstania w przyszłości archiwum centralnego materiałów audiowizualnych Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła. W niedawnym wywiadzie, zamieszczonym we wstępie do książki ks. Viganò „Lo sguardo porta del cuore”, Franciszek podkreślał, że „żyjemy w czasach obrazu i ten rodzaj dokumentów stał się (…) trwałym uzupełnieniem pisemnej dokumentacji naszej historii. Co więcej, są to dokumenty z natury rzeczy uniwersalne, ponieważ przekraczają granice językowe i kulturowe, i mogą być natychmiast zrozumiane przez wszystkich".
Na spotkaniu inauguracyjnym nowej fundacji abp. Angelo Zani, archiwista i bibliotekarz świętego Kościoła rzymskiego, wskazał, że nowy organizm ma zasadniczo działać w podobnych ramach jak Biblioteka Watykańska, która „pełni zadanie gromadzenia i przechowywania bardzo bogatego dziedzictwa nauki i sztuki oraz udostępniania go uczonym poszukującym prawdy” [Praedicate evangelium, art. 243].
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.