Gliniana tabliczka odnaleziona w greckiej wsi Iklaina zawiera najstarszą inskrypcję w piśmie linearnym B, którym posługiwali się Grecy około 3,5 tys. lat temu. O odkryciu informuje serwis "National Geographic".
Tabliczka przetrwała do naszych czasów tylko dlatego, że przypadkowy pożar wypalił glinę, z której została uformowana.
Odkryto ją na terenie gaju oliwnego we wsi Iklaina, leżącej na Peloponezie w Grecji. Została zapisana przez skrybę pomiędzy 1450 a 1350 r. p.n.e. sylabicznym pismem mykeńskim.
Pismo mykeńskie, tzw. pismo linearne B, odczytane w 1953 r. przez Michaela Ventrisa i Johna Chadwicka, służyło Grekom do prowadzenia administracji w ośrodkach pałacowych. Najważniejszym z nich były Mykeny, którymi władał potężny władca Agamemnon, opisany w "Iliadzie" Homera.
W pobliżu Iklainy archeolodzy odkryli pozostałości pałacowych murów i tarasów z czasów mykeńskich. Na szczególną uwagę zasługiwał zaawansowany system odprowadzania wody - opisuje szef wykopalisk, Michael Cosmopoulos z University of Missouri-St. Louis.
Jednak archeologów najbardziej zaskoczyła tabliczka znaleziona podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego. "Nie powinno jej tam być" - mówi archeolog. Przede wszystkim, nie znajdowano dotąd tak starych tabliczek. Poza tym tabliczki odkrywano w głównych ośrodkach pałacowych - wyjaśnia.
Mimo że w Iklainie znajdował się pałac, to pełnił on jedynie funkcję satelicką w stosunku do ośrodka w Pylos, siedziby innego bohatera "Iliady" - Nestora.
Tabliczka ma wymiary 2,5 na 4 cm. Inskrypcja zawiera czasownik dotyczący produkcji rzemieślniczej. Na rewersie znajduje się lista imion i liczby. Zazwyczaj tego typu tabliczki suszono na słońcu, tę ktoś wyrzucił do śmieci, które następnie spalił. Ogień utwardził glinę, dzięki czemu przedmiot zachował się do naszych czasów.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.