Przez aklamację Sejm upamiętnił w czwartek gen. Władysława Sikorskiego w 80. rocznicę śmierci. Izba uczciła "Jego pamięć jako premiera, naczelnego wodza i sternika sprawy polskiej, który do końca swych dni niestrudzenie zabiegał o odzyskanie niepodległości Ojczyzny".
W uchwale sejmowej przypomniano, że 4 lipca 1943 r. zginął generał Władysław Sikorski - naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
"Władysław Sikorski urodził się w 1881 roku na Podkarpaciu. W czasie I wojny światowej działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyróżnił się w trakcie bitwy warszawskiej w 1920 roku, przyczyniając się do zwycięstwa nad bolszewicką Rosją" - czytamy w uchwale.
Podkreślono także, że "w okresie II Rzeczpospolitej pełnił funkcje premiera rządu, ministra oraz szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego". Był również współzałożycielem opozycyjnego Frontu Morges - późniejszego Stronnictwa Pracy.
Przypomniano ponadto, że "w 1939 roku we Francji został premierem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie i naczelnym wodzem". "Od tego czasu kierował polskimi pracami na emigracji mającymi na celu odzyskanie niezawisłości i odbudowę Wojska Polskiego. Kontynuował później tę misję w Wielkiej Brytanii. W 1943 roku upomniał się o prawdę o sowieckiej zbrodni na polskich oficerach w Katyniu" - napisano.
Wskazano, że "Polacy w okupowanym kraju wiązali z generałem Władysławem Sikorskim wielkie nadzieje na wolność". "Gdy 4 lipca 1943 roku wracał z inspekcji Armii Polskiej na Wschodzie, tuż po starcie samolotu z Gibraltaru doszło do katastrofy lotniczej, w której zginęli naczelny wódz i towarzyszące mu osoby" - czytamy.
"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, w 80. rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego, czci Jego pamięć jako premiera, naczelnego wodza i sternika sprawy polskiej, który do końca swych dni niestrudzenie zabiegał o odzyskanie niepodległości Ojczyzny" - podsumowano.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.