Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w spotkaniu państw członkowskich NATO w Wilnie 11-12 lipca - poinformowało MSZ. Tematami rozmów mają być m.in.: agresja Rosji przeciw Ukrainie i adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń.
Szczyt NATO odbędzie się w dniach 11-12 lipca w stolicy Litwy, Wilnie.
"Minister Rau będzie towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w spotkaniu państw członkowskich NATO w Wilnie" - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej.
MSZ podało, iż kluczowymi tematami rozmów podczas spotkania w Wilnie będą m.in.: "agresja Rosji przeciw Ukrainie, bieżące wsparcie dla Kijowa i długoterminowa adaptacja NATO do aktualnych zagrożeń i wyzwań".
Program szczytu - jak dodano - przewiduje także spotkania w gronie samych sojuszników, jak i z krajami partnerskimi NATO.
Kancelaria Prezydenta RP informowała w sobotę, że prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Korhauser-Dudą wezmą udział w spotkaniu przywódców państw i rządów krajów członkowskich NATO w Wilnie. We wtorek - według zapowiedzi - prezydent przyjedzie do centrum kongresowego Litexpo - miejsca szczytu, gdzie wczesnym popołudniem czasu lokalnego prezydentów i premierów powitają sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Prezydent RP weźmie udział w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem premiera Szwecji Ulfa Kristerssona. Tego dnia spotka się także z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.
W środę rano Andrzej Duda będzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem zaproszonych partnerów NATO. Tego dnia spotka się także z premierem Słowenii Robertem Golobem i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Weźmie także udział w posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw i szefów rządów z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.