Prezydent Ugandy Yoweri Museveni zarzuca Josephowi Kabili, byłemu przywódcy Demokratycznej Republiki Konga, o udzielanie schronienia rebeliantom Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), formacji która od 2019 powiązana jest z Państwem Islamskim.
Wg Museveniego, Kabila, w czasach gdy sprawował rządy (2001-2019) miał oddać rebeliantom w "bezpłatną dzierżawę" tereny w rejonach Kiwu Północnegi i Ituri, pozwalając na wykorzystywanie dochodów z wydobycia minerałów i drewna do wzmacniania siły rebelianckich oddziałów.
„Kongijski rząd Kabili, wspierany przez niektóre podmioty regionalne i międzynarodowe, dał im bezpłatną dzierżawę w Kiwu Północnym i Ituri” – cytuje wypowiedź prezydenta Ugandy, serwis Al Jazeera. „Wydobywali złoto, sprzedawali drewno, zbierali od ludzi kakao, pobierali podatki, wyłudzali pieniądze. Wzrastali i mieli pieniądze”.
ADF, która powstała w latach 90-tych w środowiskach muzułmańskich na zachodzie Ugandy, podejmując walkę przeciw administracji Museveniego, jest odpowiedzialna za liczne zabójstwa osób cywilnych i zbrodnie przeciw ludzkości na terenie DR Konga.
Bojownicy ADF stoją również za ostatnią masakrą 42 uczniów w szkole w miejscowości Mpondwe-Lhubiriha w dystrykcie Kasese w zachodniej Ugandzie.
Większość zamordowanych, od strzałów, maczet, siekier, oraz spalonych żywcem, to uczniowie szkoły średniej, chłopcy i dziewczęta, którzy w momencie ataku przebywali w przyszkolnych internatach.
W relacji ocalałych, terroryści przed dokonaniem masakry, pytali czy wśród uczniów są muzułmanie, aby "nie zabijać współwyznawców".
Prezydent Ugandy, odnosząc się w zeszłym tygodniu do tego tragicznego wydarzenia, stwierdził, że ADF rozszerzyła i umocniła swe wpływy we wschodniej części DR Konga pod rządami Josepha Kabili.
Słowa te spotkały się z reakcją rzeczniczki byłego prezydenta DR Konga, Barbary Nzimbi, która określiła je jako „nieuzasadnione fałszywe oskarżenia prezydenta Museveniego, który jest jednym z głównych destabilizatorów w regionie" i "mają na celu odwrócenie uwagi Kongijczyków i ich podzielenie".
Wg. rzeczniczki „Joseph Kabila odszedł od władzy, nie pozostawiając ani jednej aktywnej grupy zbrojnej”.
ADF jest odpowiedzialna od lat za śmierć tysięcy cywilów na terenie Demokratycznej Republiki Konga Rebelia i pograniczu z Ugandą.
Wg danych Kościoła Katolickiego w DR Konga, ADF zabiła około 6000 cywilów od 2013 roku. Amerykański monitor Kivu Security Tracker (KST) wskazuje na ponad 1200 zgonów w samym rejonie Beni od 2017 roku.
ADF powstała w początku lat 90-tych na zachodzie Ugandy, jako połączenie kilku frakcji rebelianckich (Sojuszniczego Ruchu Demokratycznego, Narodowej Armii Wyzwolenia Ugandy, Muzułmańskiej Armii Wyzwolenia Ugandy i bojowników Tabliq Jamaat) przeciw trwającym od 1986 roku rządom prezydenta Yoweri Kaguty Museveniego.
Grupa działała w powiązaniach z Bożą Armią Oporu, poszukiwanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny, Josepha Kony' ego.
Od początku, aż do pojmania w 2015 roku liderem ADF był, oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości, Jamil Mukulu. Urodzony w 1964 r. jako David Steven, ochrzczony jako katolik, po konwersji na islam przybrał nowe imię, ulegając radykalizacji w czasie pobytu w Arabii Saudyjskiej gdzie zapoznał się z prądami fundamentalistycznymi.
Po powrocie do Ugandy wszedł w konflikt z Najwyższą Radą Muzułmańską Ugandy, rozwijając działalność terrorystyczną.
Od czasu aresztowania Mukulu, grupą, liczącą prawdopodbnie obecnie ok. 1000 bojowników, działających głównie na ternie DR Konga, kieruje Musa Baluku (ur. 1977), prawa ręka Mukulu, rekrutujący bojowników przez media społecznościowe.
To z inicjatywy Baluku, który słynie z okrucieństwa (ukrzyżowania, dekapitacje) w 2019 ADF połączyła się z Państwem Islamiskim Afryki Centralnej. Piątkowy bestialski atak na szkołę, nie był pierwszym w Ugandzie dokonanym przez ADF.
W czerwcu 1998 r. 80 studentów spłonęło żywcem w internatach podczas ataku ADF na Instytut Techniczny Kichwamba w pobliżu granicy z Kongiem. Wtedy uprowadzono ponad 100 uczniów. Od 2021 roku sprzymierzone siły wojskowe Ugandy i DR Konga, prowadzą operacje militarne przeciw ADF.
W marcu br. Waszyngton ogłosił nagrodę w wysokości do 5 mln dolarów za informacje prowadzące do schwytania przywódcy ADF.
W 2021 roku Uganda, za zgodą obecnego prezydenta DR Konga Felixa Tshisekediego, wraz z armią kongijską rozpoczęła operację wojskową mającą na celu pokonanie rebelii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.