Reklama

Francja nie złamała układu z Schengen?

Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant oświadczył w poniedziałek, że blokując napływ tunezyjskich imigrantów do Francji rząd w Paryżu nie złamał układu z Schengen. Szef MSW odpowiedział w ten sposób na ostrą krytykę ze strony Włoch.

Reklama

Francuskie władze zablokowały w niedzielę na kilka godzin przejazd pociągów jadących z Włoch, aby powstrzymać napływ do Francji tunezyjskich nielegalnych imigrantów. Pogłębiło to napięcie w relacjach Paryża i Rzymu, które pojawiło się, gdy władze włoskie ogłosiły wydawanie Tunezyjczykom tymczasowych zezwoleń na pobyt, umożliwiających poruszanie się po krajach strefy Schengen.

Nawiązując do konfliktu między obu krajami, Gueant, przebywający z wizytą w Bukareszcie, podkreślił w poniedziałek, że Francja nie "pragnie napięcia w stosunkach z Włochami". Jednocześnie jednak odpierał włoską krytykę, twierdząc, że w kwestii tunezyjskich imigrantów jego kraj "wciela w życie literę i ducha porozumień z Schengen" o swobodnym przepływie osób wewnątrz Unii Europejskiej.

Paryż otrzymał w poniedziałek wsparcie w tej kwestii ze strony Komisji Europejskiej. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem zaznaczyła, że blokada ruchu pociągów miała "wyjątkowy" i "tymczasowy" charakter i że "nie przekroczyła granic tego, co ściśle konieczne". W jej opinii, nie doszło do złamania zasad układu z Schengen.

Władze w Paryżu tłumaczyły wcześniej, że niedzielna blokada pociągów, którymi tunezyjscy imigranci chcą przedostać się do Francji, jest krótkotrwała i wynika z chęci zachowania porządku publicznego.

Okresowe wstrzymanie ruchu pociągów przez władze francuskie spotkało się z falą krytyki we Włoszech. Oficjalnie zaprotestowało włoskie MSZ, zarzucając Paryżowi łamanie zasad obowiązujących w UE. "Paryż spoliczkował Rzym" - tak zatytułował swój tekst na ten temat lewicowy dziennik włoski "La Repubblica", piętnując starcie "dwóch populizmów": włoskiego i francuskiego.

Napięcie włosko-francuskie na tle napływu imigrantów z Afryki Płn. narasta od kilkunastu dni. Pod naporem fali ponad 20 tys. Tunezyjczyków, którzy w ostatnich tygodniach przybyli do Włoch, uciekając przed zamieszkami w swoim kraju, władze w Rzymie zaczęły im wydawać tymczasowe zezwolenia na pobyt. Wielu z imigrantów chce dołączyć do swoich rodzin i krewnych zamieszkałych we Francji.

W reakcji na tę decyzję Paryż zobowiązał swoje służby graniczne do szczególnie drobiazgowej kontroli Tunezyjczyków próbujących przekroczyć granicę włosko-francuską. Imigranci ci muszą dowieść, że mają "wystarczające środki do życia", czyli 62 euro dziennie na osobę albo połowę tej kwoty w przypadku, gdy zapewnione jest bezpłatne zakwaterowanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama