Lewicowa dyktatura prezydenta Daniela Ortegi w Nikaragui w latach 2022-2023 wydaliła z kraju 65 sióstr zakonnych - poinformowała prawniczka Martha Patricia Molina, członkini redakcji gazety La Prensa.
„Od 2022 do 2023 roku zostało wydalonych 65 zakonnic, a sześciu z różnych zgromadzeń zakonnych zakazano wjazdu, zatem w sumie jest to 71 osób", napisał Molina na Facebooku 29 lipca. Jest ona także autorką raportu „Nikaragua: Prześladowany Kościół?”, który dokumentuje ponad 500 ataków na Kościół w tym kraju od 2018 roku. Zaznaczyła, że zakonnice zostały w większości wydalone przy użyciu przemocy psychicznej. Właściwe wszystkie siostry pochodzące z zagranicy zostały wydalone przez władze, natomiast nikaraguańskim zakonnicom, które chciały wrócić do kraju, aby zająć miejsce wydalonych cudzoziemek, odmówiono wjazdu.
„Nie znamy dokładnej liczby, ponieważ większość zgromadzeń zdecydowała się milczeć i ofiarować męczeństwo za nawrócenie dyktatorów Nikaragui i tych, którzy dla nich pracują", podsumowała. Zaznaczyła, że ostatni akt represji państwa wobec zgromadzenia zakonnego miał miejsce na początku lipca, kiedy dyktatura Nikaragui anulowała osobowość prawną i skonfiskowała majątek Sióstr Bractwa Ubogich Jezusa Chrystusa, do których klasztoru wkroczyła policja, żeby je wydalić.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.