„Pytamy się dziś siebie: jak nie zmęczyć się obroną ludzkiego życia? Być może Europa i świat zadają sobie pytanie: jak nie zmęczyć się wojną na Ukrainie?” – mówi w swoim cotygodniowym orędziu abp Światosław Szewczuk. Jak wskazuje, „niestety, jesteśmy teraz w szczytowym momencie walki obronnej”. Najeżdżający Rosjanie brutalnie atakują południe jego ojczyzny. Za pisarzem Antoinem de Saint-Exupérym hierarcha zaznacza więc, że należy wytrwać w miłości, bo to ona pozwala przejść przez trudności.
Jak przypomina zwierzchnik ukraińskich grekokatolików, stosowane przez agresora ataki mające na celu niszczenie ziarna sam Papież nazwał „grzechem wołającym o pomstę do nieba”. Abp Szewczuk zwraca również uwagę na inny bolesny wymiar rosyjskiej napaści – ofiary ponoszone przez członków służby zdrowia. 9 sierpnia, zgodnie z używanym jeszcze do września przez Kościół greckokatolicki na Ukrainie juliańskim kalendarzem, obchodzić się tam będzie Dzień Pracowników Medycznych, o czym przypomniał hierarcha.
Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie
Abp Szewczuk: dziękujemy wszystkim naszym ofiarnym członkom służby zdrowia
„Wszystkimi nami wstrząsnęło wydarzenie sprzed kilku dni z Chersonia. Wróg zabił młodego lekarza, otolaryngologa, Dmytra Biłego, pierwszego dnia jego pracy. Dmytro chciał pracować w Chersoniu właśnie po to, aby ratować życie ludzi, którzy nieustannie żyją pod rosyjskimi bombardowaniami i atakami rakietowymi. Zginął w miejscu pracy w swój pierwszy dzień, a obok niego znalazła się ciężko ranna pielęgniarka. Ów młody lekarz, oddający swoje życie, służąc chorym na Ukrainie, jest symbolem, twarzą współczesnej ukraińskiej medycyny. Podczas wojny na pełną skalę płynącej z rosyjskiej agresji zniszczonych zostało 177 placówek służby zdrowia, a prawie 1,5 tys. uszkodzono. Według oficjalnych danych dotychczas zginęło 146 pracowników medycznych, w tym 33 w miejscu pracy – a to tylko w pełni potwierdzone przypadki. Dziś chcemy podziękować naszym drogim pracownikom służby zdrowia: lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom i pielęgniarkom. Dziękujemy naszym wojskowym medykom, ratującym życie tych, którzy bronią naszego kraju. Kilka miesięcy temu, w styczniu, kiedy Wszechukraińska Rada Kościołów odwiedziła Ojca Świętego, przekazaliśmy Papieżowi Franciszkowi listę 41 pojmanych pracowników medycznych, nielegalnie przetrzymywanych w rosyjskiej niewoli. Niestety, żaden z nich nie został jeszcze uwolniony. Pamiętajmy o nich wszystkich w modlitwie.“
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.