Nowy prefekt Dykasterii Doktryny Wiary abp Victor Manuel Fernández w wywiadzie udzielonym ks. Anonio Spadaro zachęca teologów, aby nie wstydzili się pisać książek, które odpowiadają na pytania i potrzeby ludzi. Mówi też o swej formacji intelektualnej i duchowej.
Abp Fernández, mówiąc o swej drodze rozwoju duchowego i naukowego wyznaje, że mistrzami są dla niego są tacy tologowie jak: św. Bonawentura, Karl Rahner, Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Yves Congar i Hans Urs von Balthasar. Uważa on św. Bonawenturę za „giganta scholastyki” i swojego wielkiego nauczyciela, ponieważ jego teologia „jest w stanie karmić życie duchowe, a jednocześnie wpływać na konkretną egzystencję ludzi”.
Przyszły kardynał, powołując się na św. Tomasza z Akwinu podkreśla w teologii moralnej „prymat miłosierdzia”. Mówi, że miłosierdzie jest na szczycie cnót, o ile reguluje ono działanie zewnętrzne i w ten sposób tworzy podobieństwo do działania Bożego. Nawiązując do adhortacji Amoris laetitia abp Abp Fernández wzywa do „szczególnej troski o zrozumienie, pocieszenie, integrację, unikając narzucania ludziom zestawu zasad, jakby byli kamieniami”.
Nowy prefekt Dykasterii Doktryny Wiary zaznacza, że teologia nie może ignorować tego, jak najbiedniejsi ludzie, wykluczeni z korzyści społecznych muszą znosić walkę o przetrwanie każdego dnia. Zaznacza, że nie można ograniczyć moralności do wypełniania przykazań.
Wywiad został udzielony przez abp. Víctora Manuela Fernándeza ustępującemu dyrektorowi „La Civiltà Cattolica” ks. Antonio Spadaro opublikowano w najnowszym numerze tego jezuickiego czasopisma.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.