Franciszek: Europa potrzebuje nadziei

Musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom europejskim – powiedział Ojciec Święty podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją podróż apostolską do Marsylii, gdzie wziął udział w zakończeniu Spotkań Śródziemnomorskich.

Komentując hasło spotkania w Marsylii - „Mozaika nadziei”, w którym uczestniczyli biskupi, burmistrzowie oraz młodzi z regionu Morza Śródziemnego, papież podkreślił, że region ten powinien stać się laboratorium cywilizacji i pokoju. Musi być miejscem spotkania, a nie konfrontacji, życia, a nie śmierci - stwierdził.

Franciszek przypomniał, że ta część Europy jest kolebką chrześcijaństwa, a Ewangelia każe nam patrzeć na siebie jako braci i siostry, dzieci tego samego Boga. Zauważył, że żyjemy w czasach naznaczonych przymusowymi migracjami. Wzywają nas one „do dokonania fundamentalnego wyboru: wyboru między obojętnością a braterstwem” – powiedział Ojciec Święty.

Podsumowując wnioski spotkania w Marsylii papież wskazał na bardziej ludzkie i pełne nadziei spojrzenie na problemy regionu Morza Śródziemnego, odnoszące wszystko do godności osoby ludzkiej i jej godności. Jego konsekwencją powinno być także budowanie braterskich relacji między ludźmi i przyjaźni społecznej. Zaapelował, by ta nadzieja wyrażała się w zapewnieniu osobom możliwości swobodnego wyboru czy chcą migrować, czy też pozostać w swoim kraju pochodzenia. „Wymaga to osobistego nawrócenia, solidarności społecznej i konkretnych działań ze strony rządów na szczeblu lokalnym i międzynarodowym. Po drugie, dla tych, którzy nie mogą pozostać w swojej ojczyźnie chodzi o przygotowanie struktur zapewniających im bezpieczeństwo podczas podróży oraz przyjęcia i integracji w miejscu, do którego przybywają” – wskazał Franciszek.

Ojciec Święty wezwał także do dania na nowo nadziei społeczeństwom europejskim, zwłaszcza zapewnienia młodym perspektyw na przyszłość. Podkreślił konieczność otwartości a także odnalezienia na nowo przez Europę pasji i entuzjazmu.

Dziękując wszystkim, którzy umożliwili jego podróż apostolską papież zaapelował, aby region Morza Śródziemnego stał się mozaiką cywilizacji i nadziei.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-2°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-7°C Niedziela
noc
wiecej »