Sudan: Tysiące osób zakażonych dengą, placówki medyczne bombardowane

O tysiącach osób zakażonych dengą i setkach, które już zmarły wskutek powikłań, alarmują lekarze w ogarniętym wojną Sudanie, ostrzegając przed "katastrofalnym rozprzestrzenianiem" się epidemii.

Denga, podobnie jak malaria to choroba przenoszona przez komary. Powoduje wysoką gorączkę, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, a w najpoważniejszych przypadkach krwawienie, które może prowadzić do śmierci.

Lekarze zwracają uwagę, że sytuacja zdrowotna w południowo-wschodnim stanie Gedaref, na granicy z Etiopią, „pogarsza się w zastraszającym tempie”. Pomimo, że Gedaref nie został bezpośrednio dotknięty skutkami wojny pomiędzy rządową armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF), jest rejonem kryzysów humanitarnych. Obecnie w rejonie Gedaref przebywa ok. ćwierć miliona uchodźców wewnętrznych.

Jak podaje ONZ, obecna wojna w Sudanie, doprowadziła już do stanu, gdzie 80% szpitali w kraju jest nieczynnych, gdy tym czasem jeszcze przed wojną kruchy system opieki zdrowotnej musiał mierzyć się z epidemiami malarii i dengi.

Lokalne źródła, przytaczane przez VOA, informują, że w szpitalach zajęte są wszystkie łóżka, a większość przypadków zachorowań to dzieci. „W każdym domu co najmniej trzy osoby chorują na dengę”. Również odra okazuje się zabójcza. Od maja w obozach dla uchodźców zmarło ponad 1200 dzieci, częściowo z powodu epidemii odry.

Obecne kryzysy zdrowotne pogorszyły i tak już tragiczną sytuację humanitarną w Sudanie, gdzie połowa 48-milionowej populacji potrzebuje pomocy, aby przetrwać, a 6 milionów jest na skraju głodu.

Według wstępnych szacunków projektu Armed Confused Location & Event Data Project, tylko początku września w konflikcie zginęło prawie 7500 osób, dziesiątki szpitali zostało zbombardowanych lub zajętych przez walczące strony, lekarze i pracownicy organizacji humanitarnych są regularnie celem ataków, a ich zapasy są plądrowane, w miarę jak coraz więcej osób domaga się pomocy.

W poniedziałek sudańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że siły RSF przejęły kontrolę nad głównym magazynem środków medycznych, w wyniku czego „utracono leki i sprzęt medyczny o wartości 500 milionów dolarów”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
1°C Czwartek
dzień
1°C Czwartek
wieczór
-1°C Piątek
noc
-1°C Piątek
rano
wiecej »