Coraz trudniej współczesnym uczniom Jezusa łączyć wiarę z codziennością, jakby była ona niekoniecznym dodatkiem do życia.
Przyznanie się do wiary… w rozmowie z księdzem tak, ale w pracy, w środowisku zawodowym już trudniej. Tak jakoś nie wypada się wyróżniać spośród innych, żeby nie zostać „wykluczonym towarzysko”. Dziś wybór powołania kapłańskiego jest narażony na społeczny ostracyzm i kończy się (choć to dopiero początek drogi) odwróceniem się dotychczasowych znajomych, kolegów, naciskiem ze strony najbliższych czy wręcz ich odwróceniem się i zerwaniem kontaktów. Ktoś powie: sorry, taki mamy klimat… pewnie też, ale przecież klimat tworzą konkretni ludzie. Czyżby większość z nich tak bardzo chciała upodobnić się do kameleona?
Holly Ordway jest autorką książki wydawnictwa Word on Fire Academic pt. Wiara Tolkiena. Duchowa biografia (wyd. wrzesień 2023). Bada w niej wiarę katolicką znanego autora fantasy i jej wpływ na jego historie, zagłębiając się przede wszystkim w pisma Tolkiena i wywiady, a także świadectwa tych, którzy znali go najlepiej. Temat wiary rzadko pojawiał się bowiem w dotychczasowych biografiach pisarza, jak i w filmie o nim. „Przemawia do ludzi, nawet jeśli nie wiedzą, że ma to jakikolwiek związek z wiarą chrześcijańską” – zauważa Ordway. Tolkien przy okazji przygotowania do wydania „Władcy Pierścieni” w 1953 r. napisał m.in.: „i powinienem być głównie wdzięczny za to, że zostałem wychowany (odkąd miałem osiem lat) w wierze, która mnie odżywiła i nauczyła mnie wszystkiego, co wiem”.
Doktor Rafał Cekiera proponuje we wrześniowym numerze miesięcznika „W drodze” analizę danych z przeglądarek internetowych, które pokazują religijne zwyczaje Polaków. „Dowiemy się wówczas, że najczęstszą porą wpisywania słowa ‚modlitwa’ do wyszukiwarki Google jest piąta rano; drugi szczyt - jest znacznie mniejszy – przypada na godzinę dwudziestą trzecią. Wśród poszukiwanych fraz połączonych z modlitwą aż cztery pierwsze miejsca zajmują te związane ze Świętą Ritą. Włoska patronka od spraw po ludzku beznadziejnych zdecydowanie wyprzedza – znajdujących się na kolejnych miejscach – Świętego Józefa, Ducha Świętego i ojca Pio. Wśród internetowych danych znajdziemy także potwierdzenie znanej skądinąd mapy polskiej religijności: modlitwa w sieci wyszukują najczęściej mieszkańcy wschodniej Polski – województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego” (s. 78).
Wiara jest lampą, która może oświecać codzienność, ale tylko tych, którzy chcą z Jezusem zmieniać swoje życie. Biorąc do ręki różaniec, zgodnie z myślą bł. Stefana Wyszyńskiego, „sięgnijmy do myśli Bożej i w rozważaniu życia Chrystusa (…) pogłębiajmy w sobie zrozumienie głównych prawd wiary świętej: wcielenia Syna Bożego i odkupienia świata”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.