Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydowała o wysłaniu sił międzynarodowych do walki z bandami terroryzującymi Haiti

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła w poniedziałek uchwałę o wysłaniu na Haiti sił międzynarodowych w celu wsparcia miejscowej policji w walce z przestępczymi gangami, które pustoszą ten karaibski kraj. Od października ub. roku do czerwca tego roku dokonały prawie 2800 zabójstw, w tym 80 dzieci.

Siłami wyznaczonymi do walki z bandami będą dowodzić wojskowi z Kenii, która - na razie jako jedyny kraj- zadeklarowała gotowość wysłania do Haiti kontyngentu złożonego z tysiąca jej żołnierzy mających doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zadań.

Haitańska administracja państwowa, służba zdrowia i gospodarka tego jedenastomilionowego kraju - najuboższego na półkuli zachodniej - są dziś w stanie ruiny. Gangi kontrolują nawet znaczną część stolicy Port-au-Prince.

Przeczytaj: UNICEF: trzy miliony głodujących dzieci w Haiti oczekuje na pomoc

Minister spraw zagranicznych Haiti Jean Victor Geneus powitał podjętą trzynastoma głosami decyzję Rady Bezpieczeństwa (wstrzymały się od głosu Rosja i Chiny) jako "budzącą nadzieję Haitańczyków na ratunek dla ich kraju". Geneus, wraz z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, zabiegał bezskutecznie od ubiegłego roku o pomoc międzynarodową.

Zgodnie z poniedziałkową uchwałą Rady Bezpieczeństwa, "odsiecz" dla Haiti powinna mieć charakter "nie należącej do ONZ wielonarodowej misji wsparcia operacyjnego dla haitańskiej policji w jej walce z bandami w celu zapewnienia bezpieczeństwa szkół, portów, szpitali i lotnisk".

"Operacja zostaje zaplanowana na dwanaście miesięcy, przy czym jej skuteczność zostanie oceniona po dziewięciu miesiącach" - brzmi decyzja Rady.

W toku dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa proponowano aby misja wojskowo-policyjna wysłana do Haiti liczyła dwa tysiące ludzi, ale nie wiadomo jeszcze jaki kraj, bądź kraje, wzmocnią kenijski kontyngent.

Podczas dramatycznego wystąpienia na forum ONZ w połowie września premier Haiti Ariel Henry ponawiał prośby do społeczności międzynarodowej o nie zwlekania z odsieczą dla ludności jego kraju.

Najnowsze doniesienia i korespondencje mediów Ameryki Łacińskiej z Haiti potwierdzają, że zbrojne bandy kontrolują znaczną część stolicy Port-au-Prince i wszystkie jej przedmieścia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
22°C Piątek
wieczór
wiecej »