Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił w czwartek Rosyjski Komitet Olimpijski za naruszenie przepisów zawartych w Karcie Olimpijskiej. Jak poinformowano, decyzja ta na razie nie ma wpływu na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w igrzyskach w Paryżu.
"Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w czwartek w Mumbaju decyzję o zawieszeniu w prawach członkowskich Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego za naruszenie przez niego przepisów Karty Olimpijskiej" - powiedział rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.
Powodem takiej decyzji podjętej przez centralę światowego ruchu olimpijskiego jest włączenie 5 października do struktur organizacyjnych Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego organizacji sportowych w czterech regionach Ukrainy znajdujących się pod okupacją Rosji, która dokonała agresji na ten kraj 24 lutego 2022 roku.
W olimpijskich strukturach RKO znalazły się organizacje sportowe na okupowanych terytoriach Ukrainy w Chersoniu, Doniecku, Ługańsku i Zaporożu.
Adams powiedział, że zawieszenie nie wpłynęło jeszcze na możliwość startu neutralnych rosyjskich sportowców w przyszłorocznych Igrzyskach XXXIII olimpiady w Paryżu, a decyzja w tej sprawie zostanie podjęta później. Imprezę zaplanowano w dniach 26 lipca - 7 sierpnia.
"Decyzja podjęta przez MKOl jest polityczna" - oznajmili przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego na wiadomość o zawieszeniu.
"To kontynuacja polityki MKOl, który nie chce widzieć Rosjan na igrzyskach" - powiedział prezes Rosyjskiego Związku Pływackiego Władimir Salnikow.
Prezes związku łuczniczego Władimir Jeszejew jest zdania, że MKOl wpadł w skrajność.
"Spodziewaliśmy się takiej decyzji" - to reakcja szefa związku szermierczego Ildara Mamedowa.
Rosyjski Komitet Olimpijski może w ciągu 21 dni odwołać się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.
28 marca Komitet Wykonawczy MKOl zalecił, aby rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli uczestniczyć w międzynarodowej rywalizacji jako neutralni sportowcy i tylko ci, którzy nie popierali publicznie ataku Rosji na Ukrainę i nie są związani z silami zbrojnymi lub klubami resortów siłowych. Innym zaleceniem było, aby Rosjanie i Białorusini nie powinni być reprezentowani w sportach drużynowych.
8 października przewodniczący MKOl Niemiec Thomas Bach powiedział w czasie Zgromadzenia Ogólnego Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Stambule, że warunki startu sportowców rosyjskich i białoruskich jako neutralnych "nie podlegają negocjacjom".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób