Izrael zaproponował Hamasowi "opcję" przedłużenia rozejmu, który rozpoczął się w piątek i który ma zakończyć się we wtorek o godzinie 7:00 (6:00 czasu polskiego) - poinformował w poniedziałek rzecznik izraelskiego rządu Ejlon Levy.
"Chcemy odzyskać w sumie 50 zakładników jeszcze dziś wieczorem" - oświadczył Levy. Wcześniej portal Times of Israel podał, że Izrael otrzymał listę zakładników, którzy w poniedziałek mają być uwolnieni ze Strefy Gazy, a na liście tej, zdaniem mediów izraelskich, jest 11 nazwisk.
Jak pisze agencja AFP, według egipskiego źródła bezpieczeństwa obie strony pracują nad szczegółami przedłużenia zawieszenia broni.
"Izrael nalega na odnawianie rozejmu dzień po dniu, podczas gdy zagraniczni mediatorzy - Katar, Stany Zjednoczone i Egipt - proponują przerwę w walkach na kilka dni" - poinformowała AFP.
Mimo że obydwie strony wyrażają chęć przedłużenia rozejmu, to zapewniają jednocześnie, że działania wojenne jeszcze się nie zakończyły. "Kampania mająca na celu położenie kresu Hamasowi i sprowadzenie wszystkich naszych zakładników do domu zostanie wznowiona zaraz po zakończeniu rozejmu" - podkreślił Levy.
Rzecznik izraelskiego rządu zapowiedział, że jak tylko porozumienie wygaśnie, "Izrael będzie w pełni realizować swoje trzy cele: wyeliminowanie Hamasu, zapewnienie, że Strefa Gazy nigdy nie będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa Izraela i uwolnienie wszystkich zakładników".
Jak podał w niedzielę portal Times of Israel, Hamas jako pierwszy ogłosił, iż chce przedłużyć rozejm w wojnie z Izraelem o 2-4 dni w zamian za uwolnienie kolejnych zakładników, którzy zostaliby wymienieni na palestyńskich więźniów.
W ramach zawartej wcześniej umowy rozejm miał obowiązywać od piątku przez cztery dni. W tym czasie uwolnionych ma zostać 50 izraelskich zakładników w zamian za 150 palestyńskich skazańców przebywających w izraelskich więzieniach.
Od piątku do niedzieli odbyły się już trzy tury wymiany zakładników na więźniów. Hamas uwolnił łącznie 39 Izraelczyków bądź osoby posiadające podwójne obywatelstwo i 19 obcokrajowców, a z izraelskich więzień wypuszczono 117 palestyńskich kobiet i nastolatków.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.