Grupa 11 izraelskich zakładników, którzy w poniedziałek wieczorem zostali uwolnieni przez Hamas w Strefie Gazy, jest już na terenie Izraela - podały w komunikacie Siły Obronne Izraela (IDF).
Wśród zakładników, którzy w poniedziałek wieczorem zostali uwolnieni przez Hamas, są dwie osoby dorosłe w wieku 33 i 51 lat oraz dziewięcioro dzieci i nastolatków w wieku od 3 do 18 lat - podał portal Times of Israel.
Według ministerstwa spraw zagranicznych Kataru wszyscy uwolnieni mają oprócz izraelskiego także drugie obywatelstwo - trzy osoby francuskie, dwie niemieckie i sześć argentyńskie.
W zamian za uwolnionych w poniedziałek 11 zakładników Hamasu z izraelskich więzień wypuszczono 33 Palestyńczyków - ogłosiła w nocy z poniedziałku na wtorek izraelska służba więzienna. To już czwarta tura wymiany zakładników na więźniów w ramach trwającego rozejmu.
Od piątku, gdy weszło w życie porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Hamas wypuścił już łącznie 69 zakładników, głównie kobiet i dzieci. W zamian Izrael zwolnił z więzień 150 Palestyńczyków, głównie kobiet i osób niepełnoletnich, spośród których wiele było przetrzymywanych bez postawienia formalnych zarzutów - podkreśla stacja CNN.
Władze Izraela zatwierdziły tymczasem listę 50 następnych palestyńskich kobiet, które mogą zostać wypuszczone z więzień, jeśli Hamas uwolni kolejnych zakładników - ogłosiło we wtorek nad ranem biuro premiera Benjamina Netanjahu.
Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru - jednego z mediatorów w negocjacjach - ogłosiło w poniedziałek, że rozejm, który miał się pierwotnie zakończyć tego dnia, został przedłużony o kolejne dwa dni. Wcześniej źródła zbliżone do Hamasu informowały, że grupa może wypuścić kolejnych 20-40 zakładników.
W czasie brutalnego ataku na Izrael 7 października bojownicy Hamasu uprowadzili do Strefy Gazy około 240 osób, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Według portalu Times of Israel po uwolnieniu czterech grup zakładników w rękach Hamasu pozostaje dziewięcioro izraelskich dzieci, w tym zaledwie 10-miesięczny Kfir Bibas i jego 4-letni brat Ariel.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.