Incydent na autostradzie: kluczowe kroki po awarii samochodu

W przypadku awarii samochodu na autostradzie warto zachować zimną krew. Trzeba działać szybko i zdecydowanie, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla pozostałych uczestników ruchu. Wskazujemy, jakie kroki należy podjąć, w przypadku pojawienia się usterki pojazdu podczas jazdy autostradą.

Awaria pojazdu na autostradzie

Autostrady należą do ważnej kategorii dróg publicznych, dzięki którym możliwe jest sprawne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Rokrocznie przybywa kilometrów dróg tego typu, co pozwala zoptymalizować komunikację w naszym kraju. Użytkowanie autostrad niesie za sobą jednak nie tylko bezpośrednie korzyści, ale również i obowiązki spoczywające na kierujących. Dotyczą one m.in. stosowania się do konkretnych przepisów ruchu drogowego, które dla dróg oznaczonych jako autostrady są wyjątkowo surowe. Wiadomo bowiem, iż zatrzymywanie się na autostradzie jest w standardowych przypadkach niedozwolone. Może się jednak nam przydarzyć sytuacja, w której pojazd ulegnie niespodziewanej awarii podczas uczestniczenia w ruchu autostradowym. Co zrobić, aby nie narazić się nie tylko na potencjalne koszty mandatu, ale również, by uniknąć niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia nas samych oraz osób trzecich? Przede wszystkim należy zachować spokój i wykonywać wszystkie zalecenia tak, aby nie tworzyły one dodatkowego ryzyka.

Reakcja po pojawieniu się usterki na autostradzie

Nagła usterka samochodu na autostradzie to sytuacja, która potrafi mocno zestresować. Szczególnie, gdy doświadczamy tego typu zdarzenia pierwszy raz w życiu. Niezależnie od okoliczności - spokój będzie dobrym doradcą. Pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze zjechanie na pas pobocza z włączonymi światłami awaryjnymi. Zaciągnij hamulec ręczny i sprawdź, czy pojazd jest dobrze widoczny. Pamiętaj o postawieniu trójkąta ostrzegawczego w odległości ok. 100 metrów za autem. Dzięki biało-czerwonym słupkom informacyjnym oszacowanie dystansu powinno być stosunkowo proste. Jeszcze zanim wyjdziesz z pojazdu, upewnij się, że droga za Twoim samochodem jest pusta. Upewnij się, że wszyscy pasażerowie mogą bezpiecznie opuścić pojazd. Po wyjściu z samochodu należy w szybkim tempie udać się za barierki ochronne, które znajdują się w skrajnej części jezdni. W bezpiecznym otoczeniu należy oczekiwać aż do przyjazdu służb. Jednak, aby ktokolwiek zainteresował się naszą sytuacją, należy ją najpierw zgłosić.

Incydent na autostradzie: kluczowe kroki po awarii samochodu

Szybki kontakt z pomocą drogową

Kolejny krok to kontakt z obsługą autostrady. Numer do zarządcy danego odcinka znajdziesz zarówno w internecie, jak i na słupkach przy autostradzie. Poinformuj rozmówcę o typie zdarzenia, swojej dokładnej lokalizacji - możesz też wskazać na charakterystyczny punkt, który znajduje się w okolicy. Pamiętaj, że na wspomnianych wyżej słupkach znajdują się także informacje dotyczące kilometra danej autostrady, co jest niezwykle pomocnym narzędziem do określenia swojego położenia. Teraz pozostaje oczekiwać na przyjazd służb drogowych, które są uprawnione do holowania pojazdu. Warto również w tym momencie poinformować swojego ubezpieczyciela o takim zdarzeniu. Jeśli posiadasz ubezpieczenie assistance, to najczęściej będzie Ci przysługiwać darmowa usługa holowania lub naprawy na miejscu. W zależności od zakresu polisy assistance może zadziałać zarówno w kraju, jak i za granicą. Limit holowania może być oznaczony kilometrami - tak czy inaczej, jest to korzystna opcja, która pozwala sporo zaoszczędzić i odetchnąć w tak stresującej sytuacji. W okolicznościach, w których da się naprawić pojazd na miejscu, polisa z assistance to gwarantowana pomoc.

Jak zabezpieczyć się na przyszłość?

Regularne sprawdzanie pojazdu pod kątem ewentualnych usterek jest ważne, choć niekiedy na pojawiające się awarie nie mamy najmniejszego wpływu. Jeśli planujemy długą trasę, to warto zabrać ze sobą dodatkowy prowiant, który może się przydać w przypadku długiego oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej. Warto także sprawdzić wyposażenie samochodu - latarki, kamizelki odblaskowe i trójkąt ostrzegawczy są przydatne w takich momentach. Aby mieć spokojną głowę, wykup odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy assistance. Zwiększasz swoje szanse na sprawne wyjście z tak niekorzystnej sytuacji drogowej. Podczas awarii samochodu na autostradzie kluczowe jest zachowanie spokoju i przestrzeganie wszystkich znanych procedur bezpieczeństwa. Koniecznie poinformuj pasażerów o tym, co powinni robić i jakie zadania powziąć, kiedy przytrafi się taka niespodziewana okoliczność.

Artykuł sponsorowany (whp)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
wiecej »